E-posta Antivirüsü ayarları

Ayarlar

Açıklama

Güvenlik düzeyi

Kaspersky Internet Security, E-posta Antivirüsü bileşenini çalıştırmak için çeşitli ayarlar kullanır. Uygulamada saklanan ayar kümelerine güvenlik düzeyleri denir:

 • Yüksek. Bu güvenlik düzeyi seçildiğinde, E-posta Antivirüsü iletilere en sıkı denetimi uygular. E-posta Antivirüsü gelen ve giden posta iletilerini tarar ve ayrıca derin bir sezgisel analiz gerçekleştirir. Tehlikeli bir ortamda Yüksek posta güvenlik düzeyini kullanmanızı öneririz. Merkezi e-posta koruması tarafından korunmayan bir ev ağından bağlanılan ücretsiz bir e-posta hizmeti bağlantısı böyle bir ortama örnektir.
 • Önerilen. Kaspersky Internet Security performansı ile posta güvenliği arasında en iyi dengeyi sağlayan posta güvenliği düzeyi. E-posta Antivirüsü gelen ve giden posta iletilerini tarar ve ayrıca orta seviye sezgisel analiz gerçekleştirir. Kaspersky uzmanları bu posta güvenlik düzeyini önerir.
 • Düşük. Bu, E-posta Antivirüsünün yalnızca gelen posta iletilerini taramak ve yüzey sezgisel çözümlemesi yapmak için kullandığı posta güvenliği seviyesidir. İletilere ekli arşivleri taramak için bu seviyesi kullanmaz. Bu posta güvenlik düzeyi seçildiğinde, E-posta Antivirüsü bileşeni e-posta iletilerini olabildiğince hızlı tarar ve en az miktarda işletim sistemi kaynağı tüketir. Düşük güvenlik düzeyinin güvenli olarak korunan ortamlarda çalışırken kullanılması önerilir. Merkezi e-posta güvenliği olan yerel bir ağ, böyle bir ortama örnek olabilir.

Tehdit algılandığında uygulanacak eylem

 • Kullanıcıya sor. E-posta Antivirüsü, virüs bulaşmış veya muhtemelen virüs bulaşmış bir nesne bulunduğunda sizi bilgilendirir ve bu nesneye uygulanacak sonraki eylemleri size sorar.

  Bu seçenek, Ayarlar → Genel altında Önerilen eylemleri otomatik olarak gerçekleştir onay kutusu işaretli değilse kullanılabilir.

 • Eylemi otomatik olarak seç. Virüs bulaşmış veya muhtemelen virüs bulaşmış nesneler bulunduğunda, E-posta Antivirüsü otomatik olarak Kaspersky uzmanlarının önerdiği eylemi gerçekleştirir. Virüslü nesneler için bu işlem Temizle'dir. Bu değer varsayılan olarak seçilmiştir.

  E-posta Antivirüsü virüs bulaşmış bir nesneyi temizlemeyi veya silmeyi denemeden önce, gelecekte nesneyi geri yüklemeye gerek duyulması veya temizleme olanağı bulunması ihtimaline karşı yedek bir kopya oluşturur.

  Bu seçenek, Ayarlar → Genel bölümünde Önerilen eylemleri otomatik olarak gerçekleştir onay kutusu işaretlenmişse kullanılabilir.

 • Temizle; temizleme başarısız olursa sil. Gelen veya giden iletide virüs bulaşmış bir nesne tespit edildiğinde, Kaspersky Internet Security bulunan nesneyi temizlemeye etmeye çalışır. Kullanıcı böylece iletiye erişim sağladığında eki güvenli olur. Ancak Kaspersky Internet Security nesneyi temizleyemezse nesneyi siler. Kaspersky Internet Security, mesaj konusuna gerçekleştirilen eylem hakkında bilgi ekler: [Etkilenen nesne silindi] <mesaj konusu>.
 • Temizle; temizleme başarısız olursa engelle. Gelen bir mesajda virüs bulaşmış bir nesne tespit edildiğinde, Kaspersky Internet Security bulunan nesneyi temizlemeye etmeye çalışır. Kullanıcı böylece iletiye erişim sağladığında eki güvenli olur. Nesne virüsten temizlenemezse, Kaspersky Internet Security mesaj konusuna bir uyarı ekler: [Mesaj virüslü] <mesaj konusu>. Kullanıcı, orijinal ekle birlikte mesaja erişebilir. Giden bir mesajda virüs bulaşmış bir nesne tespit edildiğinde, Kaspersky Internet Security bulunan nesneyi temizlemeye etmeye çalışır. Kaspersky Internet Security nesneyi virüsten temizleyemezse, iletinin gönderilmesini engeller ve e-posta istemcisi bir hata iletisi görüntüler.
 • Engelle. Gelen bir mesajda virüslü bir nesne algılanırsa, Kaspersky Internet Security ileti konusuna bir uyarı ekler: [Mesaj virüslü] <mesaj konusu>. Kullanıcı, orijinal ekle birlikte mesaja erişebilir. Giden bir mesajda virüslü bir nesne algılanırsa, Kaspersky Internet Security mesajın gönderilmesini engeller ve eposta istemcisi bir hata görüntüler.

Koruma kapsamı

Koruma kapsamı, bileşenin çalıştırıldığında denetlediği nesneleri içerir: Gelen ve giden mesajlar veya Sadece gelen mesajlar.

Bilgisayarlarınızı korumak için yalnızca gelen mesajları taramanız gerekir. Etkilenen dosyaların arşivlere gönderilmesini önlemek için giden mesajların taranmasını açabilirsiniz. Ses ve video dosyaları gibi belirli biçimlerde dosyaların gönderilmesini önlemek istiyorsanız, giden mesajların taranmasını da açabilirsiniz.

POP3, SMTP, NNTP ve IMAP trafiğini tara

Bu onay kutusu, POP3, SMTP, NNTP ve IMAP protokolleri üzerinden gönderilen posta trafiğinin E-posta Antivirüsü ile taranmasını etkinleştirir/devre dışı bırakır.

Microsoft Outlook uzantısını bağla

 

Bu onay kutusu işaretlenirse, POP3, SMTP, NNTP ve IMAP protokolleri üzerinden gönderilen e-posta mesajları Microsoft Outlook ile tümleşik bir uzantı kullanılarak taranır.

E-posta Microsoft Outlook uzantısı kullanılarak taranırsa, Önbellekli Exchange Modunun kullanılması önerilir. Önbellekli Exchange Modu hakkında daha fazla ayrıntı ve bunun nasıl kullanılacağına ilişkin önerileri Microsoft Bilgi Bankası'nda bulabilirsiniz.

Sezgisel analiz

Kaspersky uygulama veritabanlarının geçerli sürümü kullanılarak tanımlanamayan tehditleri tespit etmek için bir tekniktir. Bilinmeyen kötü amaçlı yazılım veya bilinen bir kötü amaçlı yazılım programında yeni bir değişiklik içerebilecek dosyaları bulmanızı sağlar.

Kötü amaçlı kod için dosyaları tararken, sezgisel çözümleyici yürütülebilir dosyalardaki talimatları yürütür. Sezgisel çözümleyici tarafından yürütülen talimatların sayısı, sezgisel çözümleyici için belirtilen seviyeye bağlıdır. Sezgisel analiz seviyesi, yeni tehditler için yapılan aramaların eksiksizliği ile işletim sistemi kaynaklarına getirdiği yük ve sezgisel analiz için gereken süre arasındaki dengeyi ayarlar.

Microsoft Office biçimlerindeki ekli dosyaları tara

Microsoft Office dosyalarını (DOC, DOCX, XLS, PPT ve diğer Microsoft uzantıları) tarar. Office biçimindeki dosyalar, OLE nesnelerini de içerir.

Ekli arşivleri tara

Arşivleri şu formatlarda tarar: RAR, ARJ, ZIP, CAB, LHA, JAR ve ICE.

Daha büyük arşivleri tarama

Bu onay kutusu işaretlenmişse, E-posta Antivirüsü boyutu belirttiğiniz değeri aşan posta mesajlarına eklenmiş arşivleri tarama dışında bırakır. Onay kutusunun işareti kaldırılırsa E-posta Antivirüsü posta mesajlarına eklenmiş herhangi bir boyuttaki arşivleri tarar.

Arşiv tarama süresini şununla sınırlandır:

Onay kutusu işaretlendiğinde, posta mesajlarına eklenen arşivleri taramak için gereken süre belirtilen süre ile sınırlandırılır.

Ek filtresi

Ek filtresi giden posta mesajları için çalışmaz.

Filtrelemeyi devre dışı bırak. Bu seçeneği belirlerseniz, E-posta Antivirüsü posta mesajlarına eklenen dosyaları filtrelemez.

Seçili türlerdeki ekleri yeniden adlandır. Bu seçeneği tercih ettiğinizde, E-posta Antivirüsü, belirtilen türdeki ekli dosyalarda bulunan son uzantı karakterini alt çizgi karakteriyle değiştirir (örneğin attachment.doc_). Bu nedenle, dosyayı açmak için kullanıcının dosyayı yeniden adlandırması gerekir.

Seçili türlerdeki ekleri sil. Bu seçeneği belirlerseniz, E-posta Antivirüsü, posta iletilerine eklenmiş olan belirtilen türdeki dosyaları siler.

Dosya maskesi listesinde, E-posta mesajlarından yeniden adlandırmanız veya silmeniz gereken ekli dosya türlerini belirtebilirsiniz.

Bu ayarları aşağıdaki görevler için kullanın

E-posta Antivirüsünü yapılandırma

Sayfanın başına git