Tryck på Appar > Behörigheter > Övriga behörigheter.
Tryck på Behörigheter > Övriga behörigheter.
Platsen för avsnittet Behörigheter i enhetens inställningar kan variera beroende på installerad firmware.
Välj Kaspersky Internet Security.
I avsnittet Inställningar trycker du på behörighetens namn och väljer Tillåt för att bevilja appen följande behörigheter:
Visa på låsskärm. Den här behörigheten gör att appen kan visa popupaviseringar med information om den uppringandes ID för inkommande samtal när enheten är låst.
Starta i bakgrunden eller Visa popupfönster i bakgrunden. Den här behörigheten gör att appen kan visa popupaviseringar när appen körs i bakgrunden.
Visa popupfönster. Den här behörigheten gör att popupfönster fungerar som de ska när appen körs i bakgrunden.
Steg 2. Lås Kaspersky Internet Security i enhetens minne
Det här steget gör att den inlästa appen inte tas bort från enhetens minne av operativsystemet.
Vissa steg kan variera beroende på enhetens modell och version av operativsystemet.
Öppna listan över alla appar som körs på enheten. Håll till exempel mittknappen intryckt tills listan över alla appar som körs visas.
Gör något av följande:
Svep ned på Kaspersky Internet Security. Ikonen visas.
Välj Kaspersky Internet Security och tryck på ikonen .
Ikonen visar att appen är låst i minnet.
Följande problem och möjliga lösningar har identifierats i Kaspersky Internet Security på XIAOMI-enheter:
Appen kan sluta att arbeta i bakgrunden trots att den är låst i minnet. Du kan korrigera det genom att ändra inställningarna för appaktivitet i batteriinställningarna.
Vissa steg kan variera beroende på enhetens modell och version av operativsystemet.
På till exempel Xiaomi Redmi Note 3 med Android 6.0.1 går du till Inställningar > Batteri och prestanda > Hantera apparnas batterianvändning > Välj appar (tillgängligt om energisparläge är aktiverat) > Kaspersky Internet Security > Inga begränsningar).
Kaspersky Internet Security kanske inte startas om när enheten startas om eller om appen inte är inläst i minnet. Korrigera det genom att gå till enhetens säkerhetscenter och tillåt automatisk omstart för Kaspersky Internet Security.
På grund av firmware-funktioner på Xiaomi Redmi Note 3 kanske appen inte körs automatiskt när enheten startas om. Vi rekommenderar att du lägger till Kaspersky Internet Security i appar som kan köras automatiskt eller startar appen manuellt när enheten startats om.