Wirtualny Serwer administracyjny (zwany również Serwerem wirtualnym) jest to moduł z Kaspersky Security Center Linux służący do zarządzania ochroną antywirusową sieci organizacji klienta.
Wirtualny Serwer administracyjny jest szczególnym przypadkiem podrzędnego Serwera administracyjnego i ma następujące ograniczenia w porównaniu z fizycznym Serwerem administracyjnym:
Wirtualny Serwer administracyjny można utworzyć tylko na głównym Serwerze administracyjnym.
Podczas działania wirtualny Serwer administracyjny używa bazy danych głównego Serwera administracyjnego. Zadania tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych, a także zadania pobierania i skanowania aktualizacji nie są obsługiwane na wirtualnym Serwerze administracyjnym.
Serwer wirtualny nie obsługuje tworzenia podrzędnych Serwerów administracyjnych (łącznie z Serwerami wirtualnymi).
Dodatkowo, wirtualny Serwer administracyjny posiada następujące ograniczenia:
W oknie właściwości wirtualnego Serwera administracyjnego ograniczona jest liczba sekcji.
Aby zdalnie zainstalować aplikacje firmy Kaspersky na urządzeniach klienckich zarządzanych przez wirtualny Serwer administracyjny, upewnij się, że Agent sieciowy jest zainstalowany na jednym z urządzeń klienckich w celu zapewnienia komunikacji z wirtualnym Serwerem administracyjnym. Przy pierwszym połączeniu z wirtualnym Serwerem administracyjnym to urządzenie jest automatycznie przypisywane jako punkt dystrybucji, pełniąc rolę bramy połączenia pomiędzy urządzeniami klienckimi a wirtualnym Serwerem administracyjnym.
Serwery wirtualne mogą odpytywać sieć wyłącznie za pośrednictwem punktów dystrybucji.
Aby uruchomić ponownie nieprawidłowo działający Serwer wirtualny, Kaspersky Security Center Linux uruchamia ponownie główny Serwer administracyjny i wszystkie wirtualne Serwery administracyjne.
Użytkownikom utworzonym na Serwerze wirtualnym nie można przypisać roli na Serwerze administracyjnym.
Administrator wirtualnego Serwera administracyjnego posiada wszystkie uprawnienia na tym konkretnym Serwerze wirtualnym.