Ağ ayarları

Ayarlar

Açıklama

Ölçülen bağlantılarda trafiği sınırlandır

Bu onay kutusu işaretlenirse uygulama, İnternet bağlantısının sınırlı olduğu durumlarda kendi ağ trafiğini azaltır. Kaspersky Security Cloud, yüksek hızlı mobil İnternet bağlantılarını sınırlı bağlantı olarak, Wi-Fi bağlantılarını ise sınırsız bağlantı olarak tanımlar.

Maliyet Bilinçli Ağ İletişimi, Windows 8 veya üzerini çalıştıran bilgisayarlarda çalışır.

Web sayfalarıyla etkileşim için web trafiğine komut yerleştir

Onay kutusu seçilirse, Kaspersky Security Cloud web trafiğine web sayfası etkileşim betiği ekler. Bu komut dizisi; Güvenli Para, Özel Tarama, Reklam Engelleyici ve URL Danışmanı gibi bileşenlerin çalışmasını sağlar.

HTTPS üzerinden DNS (DoH) desteği

Onay kutusu seçilirse, uygulama HTTPS üzerinden iletilen DNS verilerini doğru bir şekilde işler.

Bu onay kutusunun işaretini kaldırmanızı önermeyiz.

DoH sunucularını yönet

Bağlantı, DNS verilerinin tarayıcıya aktarılacağı bir DoH sunucusunu manuel olarak ekleyebileceğiniz bir pencere açar. Burada HTTPS üzerinden DNS (DoH) ve bir DoH sunucusunun nasıl ekleneceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İzlenen bağlantı noktaları

Tüm ağ bağlantı noktalarını izle. Bu bağlantı noktası izleme modunda, E-posta Antivirüsü, Anti Spam ve Web Antivirüsü bilgisayarınızın tüm açık bağlantı noktalarını izler.

Yalnızca seçili ağ bağlantı noktalarını izle. Bu bağlantı noktası izleme modunda, E-posta Antivirüsü, Anti Spam ve Web Antivirüsü bilgisayarınızın seçili bağlantı noktalarını izler. Seç bağlantısına tıklanarak açılabilen Ağ bağlantı noktaları penceresinde, izlenen ağ bağlantı noktalarını belirtebilirsiniz. Ayrıca, bu uygulamalar tarafından kullanılan tüm ağ bağlantı noktalarının izlenmesinin etkinleştirilmesi gereken belirli uygulamaları da belirtebilirsiniz:

 • Kaspersky tarafından önerilen listeden uygulamalar için tüm bağlantı noktalarını izle. Bu uygulamaların listesi varsayılan olarak belirlenir ve Kaspersky Security Cloud yazılım paketine dahil edilir.

  Bu onay kutusu işaretlenirse Kaspersky Security Cloud aşağıdaki uygulamalar için tüm bağlantı noktalarını izler:

  • Adobe Reader.
  • Apple Application Support.
  • Google Chrome.
  • Microsoft Edge.
  • Mozilla Firefox.
  • Internet Explorer.
  • Java.
  • Mail.ru Agent.
  • mIRC.
  • Opera.
  • Pidgin.
  • Safari.
  • Yandex Browser.
 • Belirtilen uygulamalar için tüm bağlantı noktalarını izle. Seç bağlantısına tıklanarak açılabilen Uygulamalar penceresinde uygulamaları belirtebilirsiniz.

Ağ bağlantı noktaları

E-posta ve internet trafiğini aktarmak için normalde kullanılan bağlantı noktalarının bir listesi, Kaspersky Security Cloud dağıtım kitine dahil edilir. Varsayılan olarak, Kaspersky Security Cloud bu listedeki bağlantı noktalarının tümünden geçen trafiği izler. Listeye bağlantı noktaları ekleyebilir veya listeden bağlantı noktaları silebilirsiniz.

Bağlantı noktasının bulunduğu satırda Durum sütununda Etkin değeri ayarlıysa, Kaspersky Security Cloud bu bağlantı noktasından geçen trafiği izler. Bağlantı noktasının satırında, Durum sütununda Etkin değil değeri ayarlanırsa Kaspersky Security Cloud bu bağlantı noktasını taramaların dışında tutar, ancak bağlantı noktası listesinden kaldırmaz. Düzenle düğmesine tıklayarak, pencerede durumu ve diğer bağlantı noktası ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Şifreli bağlantıları tarama

SSL üzerinden şifrelenmiş bağlantıları taramak için aşağıdaki modlardan birini seçebilirsiniz:

 • Şifrelenmiş bağlantıları tarama.
 • Koruma bileşenlerinden gelen talep üzerine şifrelenmiş bağlantıları tara.
 • Şifrelenmiş bağlantıları her zaman tara.

  Koruma bileşenlerinden talep üzerine şifrelenmiş bağlantıları tara seçeneği işaretlendiğinde, Web Antivirüsü ve URL Danışmanı koruma bileşenleri SSL bağlantılarının güvenliğinin doğrulanmasını gerektiriyorsa, Kaspersky Security Cloud bunu gerçekleştirmek için yüklü Kaspersky sertifikasını kullanır. Bu bileşenler devre dışı bırakıldıysa Kaspersky Security Cloud SSL bağlantılarının güvenliğini doğrulamaz.

  Kaspersky Security Cloud bir SSL bağlantısını doğruladıktan sonra, web sitelerinin sertifikaları, web sitelerinin kayıtlı olduğu organizasyonun adını görüntülemeyebilir.

  Uygulamanın bir web sitesiyle kurulan bir SSL bağlantısını doğrulamasını istemiyorsanız, İstisnaları yönet bağlantısına tıklayarak web sitesini istisnalar listesine ekleyebilirsiniz.

Şifreli bağlantıları tarama hataları oluştuğunda

Açılır listeden, web sitesinde güvenli bağlantı tarama hatası olursa uygulamanın hangi eylemi gerçekleştireceğini seçebilirsiniz.

 • Yoksay. Uygulama, tarama hatasının meydana geldiği web sitesiyle kurulan bağlantıyı sonlandırır.
 • Sor. Uygulama, bir web sitesi adresini tarama hatalarının meydana geldiği web siteleri listesine ekleme istemi içeren bir bildirim görüntüler. Bu web sitesi adresi, kötü amaçlı nesneler veritabanıyla karşılaştırılarak kontrol edilir.
 • Etki alanını istisnalara ekle. Uygulama, söz konusu web sitesi adresini, tarama hatalarının meydana geldiği web siteleri listesine ekler. Bu web sitesi adresi, kötü amaçlı nesneler veritabanıyla karşılaştırılarak kontrol edilir.

Tarama hataları olan web siteleri

Bağlanma sırasında oluşan hatalar nedeniyle taranamayan web sitelerinin listesi. Bu web sitelerinin adresleri, kötü amaçlı nesneler veritabanıyla karşılaştırılarak kontrol edilmiştir.

İstisnaları yönet

Web Antivirüsü ve URL Danışmanı bileşenleri için bir istisna olarak eklediğiniz web sitelerinin bir listesini içeren İstisnalar penceresini açmak için bu bağlantıya tıklayın.

Güvenilir uygulamalar

Çalışması sırasında Kaspersky Security Cloud tarafından etkinlikleri izlenmeyen uygulamalar listesi. Kaspersky Security Cloud'un izlemeyeceği uygulama etkinliği türlerini seçebilirsiniz (örneğin, ağ trafiğini tarama).

SSL 2.0 bağlantılarını engelle

Onay kutusu işaretlenirse Kaspersky Security Cloud, SSL 2.0 protokolü üzerinden kurulmuş ağ bağlantılarını engeller.

Onay kutusunun işareti kaldırılırsa Kaspersky Security Cloud, SSL 2.0 protokolü üzerinden kurulan ağ bağlantılarını engellemez ve bu bağlantılar üzerinden iletilen ağ trafiğini izlemez.

EV sertifikaları kullanan SSL bağlantılarının şifresini çözme

EV sertifikaları (Gelişmiş Doğrulama Sertifikaları), web sitelerinin gerçekliğini onaylar ve bağlantının güvenliğini artırır. Tarayıcılar, bir web sitesinin bir EV sertifikasına sahip olduğunu belirtmek için adres çubuğunda bir kilit simgesi görüntüler. Aynı zamanda tarayıcıların adres çubukları kısmen ya da tamamen yeşil de olabilir.

Bu kutucuk seçildiğinde, Kaspersky Security Cloud bir EV sertifikası kullanan web siteleriyle şifreli bağlantıların şifresini çözer ve izler.

Bu kutucuğun işareti kaldırıldığında, Kaspersky Security Cloud HTTPS trafiğinin içeriğine erişemez. Bu nedenle, uygulama HTTPS trafiğini sadece web sitesi adresine göre izler, örneğin https://facebook.com.

EV sertifikasına sahip bir web sitesini ilk kez açıyorsanız, şifreli bağlantı bu kutucuğun işareti olup olmadığından bağımsız olarak çözülür.

Proxy sunucu ayarları

İstemci bilgisayarların kullanıcılarının İnternet erişiminde kullanılan proxy sunucusunun ayarları. Kaspersky Security Cloud, veritabanlarının ve uygulama modüllerinin güncellenmesi de dahil olmak üzere belirli koruma bileşenleri için bu ayarları kullanır.

Kaspersky Security Cloud, bir proxy sunucusunun otomatik olarak yapılandırılması için WPAD (İnternet Proxy Otomatik Bulma) iletişim kuralını kullanır. Proxy sunucusunun IP adresi bu iletişim kuralı kullanılarak belirlenemiyorsa Kaspersky Security Cloud, Microsoft Internet Explorer tarayıcı ayarlarında belirtilen proxy sunucusu adresini kullanır.

Mozilla uygulamalarında güvenli trafiği tara

Bu onay kutusu seçilirse, Kaspersky Security Cloud, Mozilla Firefox tarayıcısında ve Thunderbird posta istemcisindeki şifrelenmiş trafiği tarar. Bazı sitelere HTTPS protokolü aracılığıyla erişim engellenebilir.

Kaspersky Security Cloud, şifrelenmiş trafiğin şifresini çözmek ve onu çözümlemek için Kaspersky kök sertifikasını kullanır. Kaspersky kök sertifikasını içerecek sertifika deposunu seçebilirsiniz.

 • Windows sertifika deposunu kullan. Kaspersky kök sertifikası, Kaspersky Security Cloud kurulumu sırasında bu depoya eklenir.
 • Mozilla sertifika deposunu kullan. Mozilla Firefox ve Thunderbird kendi sertifika depolarını kullanır. Mozilla sertifika deposu seçilirse, Kaspersky kök sertifikasını tarayıcı özelliklerinden bu depoya elle eklemeniz gerekir.

Sayfanın başına git