Web Antivirüsü ayarları

Ayarlar

Açıklama

Güvenlik düzeyi

 

Kaspersky Security Cloud, Web Antivirüsünü çalıştırmak için çeşitli ayarlar kullanır. Uygulamada saklanan ayar kümelerine güvenlik düzeyleri denir:

 • Yüksek. Web Antivirüsünün, bilgisayar tarafından alınan web trafiğini HTTP ve FTP protokolleri üzerinden ayrıntılı olarak taramak için kullandığı web trafiği güvenlik düzeyidir. Web Antivirüsü, tüm uygulama veritabanlarını kullanarak tüm web trafiği nesnelerinin ayrıntılı bir taramasını gerçekleştirir ve ayrıca en derin sezgisel analizi gerçekleştirir.
 • Önerilen. Kaspersky Security Cloud performansı ile web trafiği güvenliği arasında en iyi dengeyi sağlayan web trafiği güvenlik düzeyidir. Web Antivirüsü, Orta düzeyde bir sezgisel analiz gerçekleştirir. Kaspersky uzmanları tarafından bu web trafiği güvenliği seviyesi önerilir.
 • Düşük. Ayarları maksimum web trafiği tarama hızını sağlayan web trafiği güvenlik düzeyidir. Web Antivirüsü, Hafif derinlik düzeyinde bir sezgisel analiz gerçekleştirir.

Tehdit algılandığında uygulanacak eylem

 • Kullanıcıya sor. Web Antivirüsü, virüs bulaşmış veya muhtemelen virüs bulaşmış bir nesne bulunduğunda sizi bilgilendirir ve uygulanacak eylemi seçmenizi ister.

  Bu seçenek, Ayarlar → Genel altında Önerilen eylemleri otomatik olarak gerçekleştir onay kutusu işaretli değilse kullanılabilir.

 • Eylemi otomatik olarak seç Web Antivirüsü geçerli ayarlara dayalı olarak bir eylemi seçer. Bir web kaynağı istisna olarak listeleniyorsa veya virüs bulaşmış ya da muhtemelen virüs bulaşmış bir nesne içermiyorsa Web Antivirüsü bu kaynağa erişime izin verir. Web Antivirüsü tarafından yapılan taramada bu web kaynağı içinde virüs bulaşmış ya da muhtemelen virüs bulaşmış bir nesne bulunursa web kaynağına erişim engellenir.

  Bu seçenek, Ayarlar → Genel bölümünde Önerilen eylemleri otomatik olarak gerçekleştir onay kutusu işaretlenmişse kullanılabilir.

 • İndirmeyi engelle. Bu seçeneği tercih etmeniz halinde, web trafiğinde virüslü bir nesne bulunduğunda, Web Antivirüsü bu nesneye erişimi engeller ve tarayıcıda bir mesaj görüntüler.
 • Bildir. Bu seçenek tercih edilir ve web trafiğinde virüslü bir nesne tespit edilirse, Kaspersky Security Cloud bu nesnenin bilgisayara indirilmesine izin verir, ancak etkilenen nesne hakkındaki bilgileri tespit edilen nesneler listesine ekler.

URL'yi kötü amaçlı URL'ler veritabanıyla karşılaştırarak kontrol et

 

Kötü amaçlı bağlantılar veritabanına dahil edilip edilmediğini belirlemek için bağlantıların taranması, reddedilenler listesine alınmış web sitelerini izlemenize olanak tanır. Kötü amaçlı bağlantılar veritabanı Kaspersky uzmanları tarafından oluşturulur. Yazılım dağıtım kitinin bir parçasını oluşturur ve Kaspersky Security Cloud veritabanı ile birlikte güncellenir.

URL'yi reklam yazılımı içeren URL'ler veritabanıyla karşılaştırarak kontrol et

İnternetteki bir arama sorgunuzu bir reklam web sitesine yönlendiren yazılımlar buna örnek olarak verilebilir. Böylece arama sorgunuzla alakalı olan web kaynağı yerine bir reklam web sitesine yönlendirilirsiniz.

URL'yi, kötü amaçlı kişiler tarafından bilgisayarınıza veya kişisel verilerinize zarar vermek için kullanılabilecek yasal uygulamalar içeren URL'ler veritabanıyla karşılaştırarak kontrol et

Sistem yöneticileri tarafından yasal olarak sorun giderme için kullanılan bir uzaktan yönetim aracı buna örnek olarak verilebilir. Bir suçlu böyle bir aracı bilgisayarınıza sizin bilginiz dışında yükleyerek bilgisayarınıza erişim elde edebilir ve bu yazılımı suç işlemek için kullanabilir.

 

Sezgisel Analiz kullan

Kaspersky uygulama veritabanlarının geçerli sürümü kullanılarak tanımlanamayan tehditleri tespit etmek için bir tekniktir. Bilinmeyen kötü amaçlı yazılım veya bilinen bir kötü amaçlı yazılım programında yeni bir değişiklik içerebilecek dosyaları bulmanızı sağlar.

Virüs ve tehdit oluşturan diğer uygulamalar için web trafiği tarandığında, sezgisel çözümleyici yürütülebilir dosyalarda talimatları uygular. Sezgisel çözümleyici tarafından yürütülen talimatların sayısı, sezgisel çözümleyici için belirtilen seviyeye bağlıdır. Sezgisel analiz seviyesi, yeni tehditler için yapılan aramaların eksiksizliği ile işletim sistemi kaynaklarına getirdiği yük ve sezgisel analiz için gereken süre arasındaki dengeyi ayarlar.

URL'yi kimlik avı URL'leri veritabanıyla karşılaştırarak kontrol et

 

Kimlik avı bağlantısı veritabanının içeriği, kimlik avı saldırıları için kullanılan şu anda bilinen web sitelerinin web adreslerini içerir. Kaspersky, kimlik avı bağlantılarından oluşan veritabanını, uluslararası Anti-Phishing Çalışma Grubu'ndan alınan adreslerle destekler. Kimlik avı bağlantılarının veritabanı, yazılım dağıtım kitinin bir parçasını oluşturur ve Kaspersky Security Cloud veritabanı ile birlikte güncellenir.

Kimlik Avı Koruması

Sezgisel Analiz kullan

Kaspersky uygulama veritabanlarının geçerli sürümü kullanılarak tanımlanamayan tehditleri tespit etmek için bir tekniktir. Bu, URL kimlik avı web adresleri veritabanında olmasa bile kimlik avının algılanmasını sağlar.

URL'leri kontrol et

URL Danışmanı bileşeni, Chromium tabanlı Microsoft Edge, Google Chrome veya Mozilla Firefox’ta açılan bir web sayfasındaki bağlantıları kontrol eder. Kaspersky Security Cloud, denetlenen bağlantının yanında şu simgelerden birini görüntüler:

Güvenli web sayfası – bağlantıya tıklandığında açılacak web sayfasının Kaspersky'ye göre güvenliyse

Güvenli web sayfası – bağlantıya tıklandığında açılacak web sayfasının güvenlik durumu ile ilgili bir bilgi yoksa

wtb_orange.png – Kaspersky'ye göre bir bağlantıdan açılan web sayfasının kötü amaçlı kişiler tarafından bilgisayarınıza veya verilerinize zarar vermek amacıyla kullanılma olasılığı varsa

Güvenli web sayfası – bağlantıya tıklandığında açılacak web sayfasının Kaspersky'ye göre tehlikeliyse

Bağlantı hakkında daha fazla ayrıntıya sahip açılır pencereyi görüntülemek için, fare imlecini ilgili simgenin üstüne getirin.

Bu belirtilenler dışında tüm web sitelerinde

İstisnaları yönet

Bu seçenek tercih edildiğinde, Kaspersky Security Cloud, İstisnalar penceresinde belirtilenler dışındaki tüm web sitelerindeki bağlantıları tarar.

İstisnalar penceresi, İstisnaları yönet bağlantısına tıklanarak açılır.

Sadece belirtilen web sitelerinde

Kontrol edilen web sitelerini yapılandır

Bu seçenek tercih edildiğinde, Kaspersky Security Cloud yalnızca Kontrol edilen web siteleri penceresinde belirtilen web sitelerindeki bağlantıları tarar.

Kontrol edilen web siteleri penceresi, Kontrol edilen web sitelerini yapılandır bağlantısı tıklanarak açılır.

URL Danışmanını Yapılandır

 • Tüm URL'ler. Kaspersky Security Cloud her tür web sayfasındaki bağlantıları tarar.
 • Yalnızca arama sonuçlarındaki URL'ler. Kaspersky Security Cloud, arama motorlarından gelen arama sonuçlarını içeren web sayfalarındaki bağlantıları tarar.

Web sitesi kategorileri

Web sitesi içerik kategorileri hakkında bilgileri göster onay kutusu işaretlenirse, Kaspersky Security Cloud, web sitesinin belirtilen kategorilerden birine (örneğin Şiddet veya Yetişkinlere yönelik içerik) ait olup olmadığını belirlemek için bağlantıya yorumlarına ekleme yapar.

Uyarı gerektirmeyen kategoriler için onay kutularının işaretlerini kaldırabilirsiniz.

Güvenilir web adreslerinden gelen web trafiğini tarama

Bu onay kutusu işaretlenmişse, Web Antivirüsü adresleri güvenilir web adresleri listesinde yer alan web sayfalarının/web sitelerinin içeriğini taramaz. Güvenilir web adresleri listesine hem belirli web sayfaları/web sitesi adreslerini hem de web sayfası/web sitesi adres maskelerini ekleyebilirsiniz. Güvenilir web adresleri listesi Güvenilir URL'ler penceresinde mevcuttur. Bu pencere güvenilir URL'ler bağlantısına tıklanarak açılabilir.

Bu ayarları aşağıdaki görevler için kullanın

Bir web sitesinin güvenliğini kontrol etme

Sayfanın başına git