Jak o instalaci aplikace Kaspersky Safe Kids mluvit s vaším dítětem

V závislosti na věku dítěte můžete instalaci aplikace Kaspersky Safe Kids a nastavení pravidel pro používání zařízení provádět sami, nebo společně s dítětem.

Věk: 3–6

S dětmi od tří do šesti let není nutné o instalaci aplikace Kaspersky Safe mluvit.

Aplikaci můžete nainstalovat před tím, než dítěti zařízení dáte. Pokud dítě necháte, aby používalo vaše zařízení, je vhodné mu vytvořit vlastní účet, na kterém můžete použít všechna potřebná omezení.

Nezapomínejte, že se děti mohou snadno stát závislé na elektronických zařízeních. Nenechávejte děti používat telefon či tablet u jídla a nepoužívejte tato zařízení pro jejich uklidnění. V opačném případě mohou odmítat jíst bez pohádek nebo plakat, pokud jim telefon nedáte.

Věk: 7–10

Děti od sedmi do deseti let mohou využívat počítač při plnění školních povinností a telefon pro komunikaci s rodiči a kamarády, takže je běžné, že mají vlastní zařízení. Je lepší aplikaci nainstalovat předtím, než dětem jejich první zařízení dáte. Dětem můžete říct například toto:

„Nainstaloval/a jsem speciální program, který tě bude chránit. Naučí tě, na co si dát na internetu pozor, upozorní tě, když narazíš na něco špatného, a pomůže ti najít telefon, když ho ztratíš.“

Nemusíte dítěti říkat o všech funkcích programu. Informace, které vám aplikace Kaspersky Safe Kids poskytne, používejte s rozvahou.

Děti od sedmi do deseti let tráví většinu volného času tím, že si hrají. Pokud by trávily veškerý čas hraním počítačových her, mohly by se stát závislé. Je důležité hlídat, kolik času vaše dítě u počítače tráví. Doporučený časový limit jsou nanejvýš dvě hodiny denně.

Věk: 11–13

Doporučujeme, abyste si s dětmi od 11 do 13 let o instalaci aplikace Kaspersky Safe Kids promluvili.

Instalaci aplikace můžete spojit s nákupem nového zařízení, po kterém vaše dítě touží. Můžete například říct:

„Nový telefon (počítač) dostaneš, ale jen pod podmínkou, že na něm bude aplikace Kaspersky Safe Kids. Bude tě chránit před nebezpečnými stránkami, upozorní mě, kdyby se tě snažil kontaktovat někdo cizí, a dá mi vědět, kde jsi.“

Pokud neplánujete kupovat nové zařízení, řekněte svému dítěti o svých obavách a navrhněte kompromis:

„Všude se mluví o hrozbách na internetu i v běženém životě: únosy, přepadení, teroristické útoky, hazard, kybernetický stalking, vydírání atd. (Je vhodné uvést skutečný příklad, o kterém dítě ví.) Hodně se o tebe bojím, ale chápu, že už jsi starší a chceš být samostatnější. Dohodneme se, že se nebudu pořád vyptávat, co děláš, ale nainstalujeme program, který tě ochrání před nebezpečnými stránkami, upozorní mě, kdyby se tě snažil kontaktovat někdo cizí, a dá mi vědět, kde jsi. Co ty na to?“

U dětí od 11 do 13 let byste se měli soustředit na tři důležité funkce, které aplikace nabízí: sledování polohy, sledování sociálních sítí a podezřelých kontaktů a prevence závislosti na sociálních sítích. Není nutné dítěti říkat o všech nástrojích, které aplikace Kaspersky Safe Kids nabízí.

Neskrývejte fakt, že můžete sledovat polohu dítěte. Je vhodnější říci:

„Jsi čím dál dospělejší a samostatnější. Mám z toho radost, ale mám strach, že bych ti nemohl/a pomoct, kdyby bylo potřeba. Samozřejmě můžeš být s kamarády, ale nechoď příliš daleko. Potřebuji vědět, kde jsi. Pojďme se dohodnout, kam můžeš chodit, kdykoli budeš chtít. Tenhle program mi řekne, když půjdeš někam jinam. Kdybys potřeboval/a jít někam jinam, tak mi zavolej, dobře?“

Své dospívající dítě upozorněte, že vám aplikace umožní číst jeho příspěvky na sociálních sítích a bude vás varovat, pokud je kontaktuje někdo podezřelý:

„Jako všichni ostatní uvidím tvoji stránku, ale jenom to, co zveřejníš. Neboj, nemůžu si číst tvoje soukromé zprávy. Tvoje soukromí respektuji. Ale pokud si tě zkusí „přidat“ někdo podezřelý, třeba cizí dospělý, program mi o tom řekne.“

Pro děti od 11 do 13 let je obzvlášť důležitý názor jejich vrstevníků a kolektivu. Internet používají jako komunikační prostředek a způsob socializace. Vysvětlete svému dítěti, že je důležité dávat si od sociálních sítí přestávku, a nabídněte jim návrh:

„Hodně lidí má problém s tím, že na sociálních sítích tráví moc času, a nejsou to jen náctiletí. V některých případech dokonce potřebují psychiatra. Nejlíp se tomu dá zabránit tím, že používání sociálních sítí omezíš. Můžeš je používat pod jednou podmínkou: Nebudeš na nich ve škole, když se máš učit a v noci.“

U dětí v tomto věku může příliš přísný dohled poškodit váš vztah. Informace, které vám aplikace Kaspersky Safe Kids poskytne, používejte s rozvahou. Mohou nastat situace, kdy budete muset vyvodit jisté závěry, ale není nutné se o tom zmiňovat vašemu dítěti.

Věk: 14–17

Pokud je vašemu dítěti 14 až 17 let, musíte se s ním na používání aplikace Kaspersky Safe Kids dohodnout.

Pokud aplikaci nainstalujete bez jeho souhlasu, mohlo by to mít nepříjemné následky. Můžete například říct:

„Už jsi samostatný/á a já chápu, že to vypadá, že dělám scény. Ale i dospělí se někdy dostanou do nepříjemné situace. Moc by se mi ulevilo, kdybys mě nechal/a nainstalovat na tvůj počítač a telefon speciální program, který mě upozorní, kdyby ti něco hrozilo nebo tě kontaktoval někdo podezřelý, a ochrání tě před tím, abys něco omylem koupil/a, a před finančními podvody. Slibuji, že nebudu používat funkce, na kterých se nedohodneme.“

Souhlas vašeho dítěte s instalací aplikace je znamením důvěry. Nezapomínejte, že většina dětí starších 14 let technice rozumí natolik, že ze svého zařízení umí smazat jakoukoli aplikaci. Dospívající dítě by také mohlo jednoduše vypnout svůj telefon, koupit si jiné zařízení nebo si založit další účet na sociálních médiích.

Řada mladistvých se ve 14–17 letech poprvé zamiluje a začíná se zajímat o vztahy, včetně těch sexuálních. Vaše dítě nemusí být ochotné o těchto věcech hovořit otevřeně. Snažte se jim porozumět a nechte je navštěvovat webové stránky s tématy, která považujete za vhodná.

Rady rodičům slouží jako doporučení. Používejte je v souladu se zákony ČR.

Začátek stránky