W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o instalacji Kaspersky Safe Kids?

W zależności od wieku dziecka, możesz samodzielnie zainstalować Kaspersky Safe Kids i ustawić reguły korzystania z urządzeń lub zrobić to z dzieckiem.

Przedział wieku: 3-6

Instalacja Kaspersky Safe Kids nie wymaga wcześniejszego przeprowadzenia rozmowy z dziećmi w wieku 3-6 lat.

Aplikację możesz zainstalować zanim dasz dziecku urządzenie. Jeśli pozwolisz dziecku na korzystanie ze swojego urządzenia, powinieneś utworzyć dla niego/niej oddzielne konto, na którym możesz ustawić wszystkie niezbędne ograniczenia.

Nie zapominaj, że dzieci łatwo uzależniają się od gadżetów. Nie powinieneś pozwalać dziecku na korzystanie z telefonu lub tabletu w trakcie posiłków lub używać tych urządzeń jako sposobu na jego/jej uspokojenie. W przeciwnym razie Twoje dziecko może odmawiać jedzenia, jeśli nie puścisz mu/jej bajki, lub płakać, żebyś oddał mu/jej telefon.

Przedział wieku: 7-10

Dzieci w wieku 7-10 lat mogą używać komputera do odrabiania pracy domowej, a telefonu do kontaktowania się z rodzicami i znajomymi, więc jest to dla nich naturalne, że mają swoje urządzenia. Zanim dasz dziecku jego pierwsze urządzenie zainstaluj na nim aplikację. Możesz, na przykład, powiedzieć:

„Zainstalowałem/am specjalny program, żeby cię chronić. Nauczy cię jak być bezpiecznym w internecie, ostrzeże przed złymi informacjami i pomoże znaleźć telefon, gdy go zgubisz.”

Nie musisz mówić dziecku o wszystkich funkcjach programu. Używaj informacji uzyskanych z Kaspersky Safe Kids z rozsądkiem.

7-10-latkowie spędzają większość swojego wolnego czasu na graniu. Jeśli dziecko spędza cały swój wolny czas na graniu w gry komputerowe, może się uzależnić. Należy kontrolować ilość czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem. Zalecany czas to nie więcej niż 2 godziny dziennie.

Przedział wieku: 11-13

Jeśli chodzi o dzieci w wieku 11-13 lat, należy z nimi przedyskutować instalację Kaspersky Safe Kids.

Możesz to powiązać z zakupem nowego urządzenia, o którym dziecko od dawna marzy. Możesz powiedzieć:

„Kupię nowy telefon (komputer) pod jednym warunkiem – zainstalujemy na nim Kaspersky Safe Kids. Będzie cię chronił przed niebezpiecznymi stronami internetowymi, będzie mnie ostrzegał o nieznanych ludziach próbujących nawiązać kontakt z tobą i powiadomi, gdzie jesteś.”

Jeśli nie planujesz zakupu nowego urządzenia, powiedz dziecku o swoich zmartwieniach i zasugeruj kompromis:

„Cały czas słyszy się o zagrożeniach w internecie i w prawdziwym życiu: porwania, napady, ataki terrorystyczne, hazard, cybernękanie, szantaże itd. (Dobrze jest podać przykład z życia wzięty, o którym dziecko słyszało.). Bardzo się o ciebie martwię, ale rozumiem, że dorastasz i chcesz więcej wolności i niezależności. Zróbmy tak - nie będę cię męczyć pytaniami o to co robisz, ale zainstalujemy program, który będzie cię chronił przed niebezpiecznymi stronami internetowymi, ostrzeże mnie, jeśli nieznajomy będzie próbował nawiązać z tobą kontakt i powiadomi mnie o miejscu twojego pobytu. Co ty na to?”

W przypadku 11-13-latków należy się skupić na trzech ważnych funkcjach aplikacji: śledzeniu lokalizacji, monitorowaniu kontaktów w mediach społecznościowych i podejrzanych kontaktów oraz zapobieganiu uzależnieniu od mediów społecznościowych. Nie ma potrzeby mówienia dziecku o wszystkich narzędziach dostępnych w Kaspersky Safe Kids.

Ale nie ukrywaj faktu, że będziesz widział wszystkie informacje dotyczące lokalizacji swojego dziecka. Dobrze jest powiedzieć:

„Stajesz się dojrzalszy i bardziej samodzielny. Cieszę się z tego, ale też martwię się, że nie będę mógł/mogła ci pomóc, gdy będziesz mnie potrzebował/a. Oczywiście spędzaj czas ze swoimi znajomymi, ale nie odchodź zbyt daleko. Muszę wiedzieć, gdzie jesteś. Może wspólnie wybierzemy obszar, w którym będziesz mógł/mogła swobodnie się poruszać. Ten program poinformuje mnie, jeśli pójdziesz w inne miejsce. A jeśli faktycznie będziesz chciał/a iść gdzie indziej, to do mnie zadzwonisz, dobrze?”

Poinformuj dorastającą pociechę, że aplikacja umożliwi Ci odczytywanie jego/jej wiadomości w mediach społecznościowych i ostrzeże o podejrzanych kontaktach:

„Tak jak każdy, mogę oglądać twoją stronę, ale tylko to co udostępniasz publicznie. Nie martw się, nie będę mógł/mogła czytać twoich prywatnych wiadomości. Szanuję twoją prywatność. Ale jeśli ktoś podejrzany spróbuje się z tobą „zaprzyjaźnić”, na przykład, dorosły nieznajomy, program mnie o tym poinformuje.”

Dla 11-13-latków szczególnie ważny jest status w grupie rówieśniczej. Używają oni internetu jako narzędzia do komunikacji i prowadzenia życia towarzyskiego. Wytłumacz dziecku, jak ważne jest robienie regularnych przerw od mediów społecznościowych i zasugeruj:

„Wielu ludzi, nie tylko nastolatków, ma problemy z nadużywaniem mediów społecznościowych. W poważnych przypadkach konieczna może być wizyta u psychiatry. Najprostszym sposobem zapobiegania takim sytuacjom jest ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych. Możesz korzystać z mediów społecznościowych pod jednym warunkiem: Nałożę ograniczenia na czas szkoły i w nocy.”

Jeśli chodzi o dzieci w tym wieku, to nadmierna kontrola może zniszczyć Waszą relację. Używaj informacji uzyskanych z Kaspersky Safe Kids z rozsądkiem. W niektórych sytuacjach będziesz musiał/a wyciągnąć własne wnioski, ale bez konieczności mówienia czegokolwiek swojemu dziecku.

Przedział wieku: 14-17

Jeśli Twoje dziecko jest w przedziale wiekowym 14-17, musicie osiągnąć porozumienie w sprawie korzystania z Kaspersky Safe Kids.

Jeśli zainstalujesz aplikację bez zgody i wiedzy dziecka, może to skutkować niechcianymi konsekwencjami. Możesz powiedzieć:

„Jesteś już niezależny i zdaję sobie sprawę, że uważasz iż niepotrzebnie się martwię i tylko zawracam głowę. Ale nawet dorosłym zdarzają się trudne sytuacje. Będę czuł/a się lepiej, jeśli zgodzisz się na zainstalowanie specjalnego programu na twoim telefonie i komputerze, który będzie mnie ostrzegał o zagrożeniach i podejrzanych kontaktach, a ciebie będzie chronił przed omyłkowym zakupem przedmiotów i oszustwami finansowymi. Obiecuję, że nie będę korzystać z funkcji, których nie chcesz, żebym używał/a.”

Dobrowolna zgoda dziecka na zainstalowanie aplikacji jest oznaką zaufania. Pamiętaj, że większość dzieci w wieku powyżej 14 lat jest wystarczająco zaznajomiona z technologią, aby usunąć jakąkolwiek aplikację z urządzenia. Twój nastolatek może bez problemów wyłączyć swój telefon, kupić inne urządzenie lub utworzyć inne konta w mediach społecznościowych.

Wiele 14-17-latków ma już za sobą pierwsze miłości i w tej chwili interesuje się tematem związków, w tym seksem. Twoje dziecko może nie chcieć rozmawiać na ten temat. Bądź wyrozumiały i pozwól mu/jej przeglądać strony internetowe związane z tym tematem, które uważasz za odpowiednie.

Porady dla rodziców to tylko zalecenia. Korzystaj z nich zgodnie z przepisami prawa lokalnego.

Przejdź do góry