A kriptocsalások a kiberbűnözés olyan fajtái, amelyek célja kriptopénzek, például Bitcoin ellopása. 2022 első felében a Kaspersky alkalmazásai közel 200 000 kísérletet észleltek kriptovaluták és kriptotárca-információk ellopására.
A kriptocsalások típusai
A kriptocsalások a következő formákat ölthetik:
Hamis webhelyek és kriptotárcák. A csalók hamis webhelyet hoznak létre, amely egy ismert kriptotőzsdét vagy egy hamis pénztárcát utánoz. Egy ilyen webhelyet nehéz lehet megkülönböztetni a valóditól, mert a webhely domain neve és megjelenése nagyon hasonlít az eredetire. A felhasználók felkeresik a hamis webhelyet, megadják bizalmas adataikat, és felfedik azokat a csalóknak.
Kripto adathalászat. A csalók adathalász hivatkozásokat hoznak létre, amelyek hamis webhelyekre, kriptotőzsdékre vagy befektetési platformokra vezetnek. Majd ezeket a hivatkozásokat e-mailben elküldik az áldozatoknak, vagy más webhelyeken helyezik el őket. A felhasználók a hivatkozásokra kattintva elveszítik adataikat vagy pénzeszközeiket.
Hamis befektetések „új” kriptovalutába. A csalók egy új projektbe, például egy új kriptopénzbe való befektetésre vonatkozó hamis ajánlatot tesznek. Az érdeklődő felhasználók pénzt küldenek a megadott kriptotárcába, de valójában nem jön létre kriptopénz, és a befektetett pénzeszközöket soha nem kapják vissza.
Hamis kriptovalutás befektetési lehetőségek. A csalók jövedelmező kriptovaluta-befektetési lehetőségeket hirdetnek a közösségi oldalakon, és azt ígérik, hogy a befektetett összegek többszörösen megtérülnek. Az ígért jövedelem helyett a felhasználók a befektetett összegeket veszítik el.
Bányászhardver vásárlásával kapcsolatos csalások. A felhasználók fizetnek a kriptovaluta-előállító (bányászati) hardverekért, de soha nem kapják meg az ígért tételeket.
Hamis kriptovaluta-vásárló webhelyek. A csalók létrehoznak egy olyan webhelyet, ahol látszólag jó árfolyamon lehet kriptopénzt vásárolni fiat pénzért. Ön elküldi a pénzt, de nem kap cserébe semmit.
Kriptovalutákat érintő pump-and-dump csalások. A csalók hatalmas reklámkampányt indítanak egy egyedi kriptovaluta támogatására. Azt ígérik, hogy a kriptovaluta ára tovább fog növekedni. A befektetők rohannak megvenni a hirdetett kriptovalutát. A csalók ezután gyorsan emelt áron adják el a kriptovalutát, ami miatt annak ára perceken belül a kezdeti szint alá eshet.
Hogyan lehet védekezni a kriptovalutákat érintő csalások ellen
A Kaspersky alkalmazás olyan eszközöket tartalmaz, amelyek képesek megvédeni Önt a kriptovalutás csalásokkal szemben. Az alkalmazás észleli, ha egy webhely vagy kriptotőzsde hamis, és értesíti Önt.
A webhelyeken található hivatkozásokat a rendszer egy adathalász webcímeket és nem valódi kriptotőzsdéket tartalmazó adatbázis alapján ellenőrzi, amely rendszeresen frissül. Ha rosszindulatú hivatkozásra kattint, az alkalmazás figyelmeztetést jelenít meg.
A további védelem érdekében a Kaspersky heurisztikus elemzést használ, és az ellenőrzés során lekérdezéseket küld a Kaspersky Security Network (KSN) felhőszolgáltatásnak. A Kaspersky Security Network rendelkezik a legfrissebb információkkal az újonnan megjelenő fenyegetésekről, beleértve a kriptocsalásokkal kapcsolatos fenyegetéseket.