Šnipinėjimo programų aptikimas

Kai kurias teisėtas programas nusikaltėliai gali naudoti norėdami pavogti jūsų asmeninius duomenis ir šnipinėti jus. Dauguma šių programų yra naudingos, ir nemažai žmonių jomis naudojasi. Šios programos apima IRC klientus, automatinio skambinimo programas, failų atsisiuntimo programas, sistemos veiklos stebėjimo programas, slaptažodžių valdymo programas, FTP, HTTP arba „Telnet“ serverius.

Jei nusikaltėliai gaus prieigą prie šių programų jūsų kompiuteryje arba sugebės jas ten slapta įdiegti, jie galės pasinaudoti kai kuriomis funkcijomis, kad pavogtų jūsų asmeninius duomenis ar atliktų kitus neteisėtus veiksmus.

Toliau galite perskaityti apie įvairius šnipinėjimo programų tipus.

Šnipinėjimo programų tipai

Tipas

Pavadinimas

Aprašymas

Klientas-IRC

IRC klientai

Žmonės diegia šias programas, kad galėtų bendrauti vieni su kitais per tiesioginius pokalbius internetu (angl. Internet Relay Chat, IRC). Nusikaltėliai gali naudoti šias programas kenkėjiškoms programoms platinti.

Rinkiklis

Automatiniai rinkikliai

Gali slapta užmegzti telefono ryšius per modemą.

Atsisiuntėjas

Atsisiuntėjai

Gali slapta atsisiųsti failus iš tinklalapių.

Prižiūryklė

Prižiūryklių programos

Leidžia stebėti kompiuterio, kuriame jos įdiegtos, veiklą (stebėti, kokios programos veikia ir kaip jos keičiasi duomenimis su kituose kompiuteriuose esančiomis programomis).

„PSWTool“

Slaptažodžių atkūrimo įrankiai

Padeda vartotojams matyti ir atkurti pamirštus slaptažodžius. Nusikaltėliai slapta diegia šias programas žmonių kompiuteriuose tuo pačiu tikslu.

„RemoteAdmin“

Nuotolinio administravimo įrankiai

Plačiai naudojami sistemos administratorių dėl prieigos prie nuotolinių kompiuterių ir galimybės juos stebėti ir valdyti. Nusikaltėliai slapta diegia šias programas žmonių kompiuteriuose tam pačiam tikslui – norėdami šnipinėti kompiuterius ir juos valdyti per nuotolį.

Teisėti nuotolinio administravimo įrankiai skiriasi nuo neteisėtų (nuotolinio valdymo Trojos arklių). Neteisėti įrankiai gali įsiskverbti į sistemą ir įsidiegti be vartotojo leidimo. Teisėtos programos šios funkcijos neturi.

Serveris-FTP

FTP serveriai

Veikia kaip FTP serveriai. Nusikaltėliai gali juos įdiegti jūsų kompiuteryje, kad atidarytų nuotolinę prieigą prie jo naudodami FTP protokolą.

Serveris-įgaliotasis serveris

Įgaliotieji serveriai

Veikia kaip įgaliotieji serveriai. Nusikaltėliai kompiuteryje sukuria įgaliotuosius serverius ir naudoja jį nepageidaujamoms žinutėms siųsti.

Serveris-telnetas

Telneto serveriai

Veikia kaip telneto serveriai. Nusikaltėliai juos įdiegia kompiuteryje, kad atidarytų nuotolinę prieigą prie jo naudodami „Telnet“ protokolą.

Serveris-žiniatinklis

Žiniatinklio serveriai

Veikia kaip žiniatinklio serveriai. Nusikaltėliai gali juos įdiegti jūsų kompiuteryje, kad atidarytų nuotolinę prieigą prie jo naudodami HTTP protokolą.

„RiskTool“

Vietiniai įrankiai

Suteikia vartotojams papildomų galimybių valdyti savo kompiuterius (suteikia galimybę paslėpti failus ar aktyvius programų langus arba nutraukti aktyvius procesus).

„NetTool“

Tinklo įrankiai

Kompiuterių, kuriuose jie yra įdiegti, vartotojams suteikia papildomų galimybių bendrauti su kitais tinklo kompiuteriais (paleisti nuotolinius kompiuterius iš naujo, rasti atvirus prievadus, paleisti tuose kompiuteriuose įdiegtas programas).

Klientas-P2P

P2P tinklo klientai

Leidžia žmonėms naudotis P2P (angl. peer-to-peer) tinklais. Juos nusikaltėliai gali naudoti kenkėjiškų programų platinimui.

Klientas-SMTP

SMTP klientai

Gali slapta siųsti el. laiškus. Nusikaltėliai kompiuteryje sukuria įgaliotuosius serverius ir naudoja jį nepageidaujamoms žinutėms siųsti.

„WebToolbar“

Žiniatinklio įrankių juostos

Prideda paieškos variklio įrankių juostas prie kitų programų sąsajų.

„FraudTool“

Sukčiavimo programos

Imituoja kitas programas. Pavyzdžiui, antivirusinė sukčiavimo programa, kuri rodo pranešimus apie kompiuteryje aptiktą kenkėjišką programą, o iš tikrųjų jos nieko neranda, neišvalo ar nepataiso.

Jei įjungta apsauga nuo šnipinėjimo programų, įspėsime jus apie bet kokius bandymus pasiekti duomenis apie jūsų buvimo vietą, pranešimus ar kitus asmeninius duomenis.

Apsaugą nuo šnipinėjimo programų galite įjungti programos nuostatų lango skirtuke Grėsmės, skiltyje Aptinkamų objektų kategorijos pažymėdami žymimąjį langelį Šnipinėjimo programos ir programinė įranga, kurią įsibrovėliai gali naudoti norėdami pakenkti jūsų kompiuteriui ar asmeniniams duomenims.

Į puslapio viršų