Kriptovaliutų sukčiavimai yra įvairūs elektroniniai nusikaltimai, kuriais siekiama pavogti kriptovaliutą, pvz., „Bitcoin“. Per pirmąjį 2022 m. pusmetį „Kaspersky“ programos aptiko beveik 200 000 bandymų pavogti kriptovaliutas ir kriptovaliutų piniginių informaciją.
Kriptovaliutų sukčiavimų tipai
Kriptovaliutų sukčiavimai gali būti tokių formų:
Netikros svetainės ir kriptovaliutų piniginės. Sukčiai sukuria netikrą svetainę, imituojančią žinomą kriptovaliutų biržą arba netikrą piniginę. Tokią svetainę gali būti sunku atskirti nuo tikros, nes domeno vardas ir svetainės struktūra labai panašūs į originalą. Vartotojai apsilanko netikroje svetainėje ir įveda savo slaptą informaciją, atskleisdami ją sukčiams.
Kriptovaliutų sukčiavimai. Sukčiai sukuria apgaulingas nuorodas, kurios veda į netikras svetaines, kriptovaliutų biržas ar investavimo platformas. Šios nuorodos siunčiamos aukoms el. paštu arba talpinamos kitose svetainėse. Vartotojai paspaudžia nuorodas ir praranda savo duomenis arba lėšas.
Netikros investicijos į „naują“ kriptovaliutą. Sukčiai sukuria fiktyvų pasiūlymą investuoti į naują projektą, pavyzdžiui, naują kriptovaliutą. Susidomėję naudotojai siunčia lėšas į nurodytą kriptovaliutų piniginę, tačiau iš tikrųjų jokia kriptovaliuta nesukuriama, o investuotos lėšos prarandamos.
Netikros investavimo į kriptovaliutą galimybės. Sukčiai socialiniuose tinkluose reklamuoja pelningas investavimo į kriptovaliutas galimybes, žadėdami investuotą sumą padidinti kelis kartus. Vietoj žadėtų pajamų vartotojai praranda investuotas sumas.
Aferos, susijusios su kasybos įrangos pirkimu. Vartotojai moka už kriptovaliutų gamybos (kasybos) techninę įrangą, bet niekada negauna žadėtų prekių.
Netikros kriptovaliutų pirkimo svetainės. Sukčiai sukuria svetainę, kurioje tariamai galite įsigyti kriptovaliutos už fiat valiutą geru kursu. Siunčiate pinigus, bet nieko negaunate.
„Pump-and-dump“ schemos, susijusios su kriptovaliutomis. Sukčiai pradeda masinę reklamos kampaniją, kad paremtų tam tikrą kriptovaliutą. Jie žada, kad kriptovaliutos kaina ir toliau augs. Investuotojai skuba įsigyti reklamuojamą kriptovaliutą. Tada sukčiai greitai išparduoda kriptovaliutą už padidėjusią kainą, todėl jos kaina per kelias minutes gali nukristi žemiau pradinio lygio.
Kaip apsisaugoti nuo sukčiavimo, susijusio su kriptovaliutomis
„Kaspersky“ siūlo įrankius, kurie gali apsaugoti jus nuo kriptovaliutų sukčių. Programa gali nustatyti, ar svetainė arba kriptovaliutų birža yra suklastota, ir apie tai pranešti.
Nuorodos svetainėse tikrinamos naudojant reguliariai atnaujinamą apgaulingų interneto adresų ir netikrų kriptovaliutų biržų duomenų bazę. Jei pabandysite atidaryti kenkėjišką nuorodą, programa parodys įspėjimą.
Dėl papildomos apsaugos „Kaspersky“ naudoja euristinę analizę ir tikrinimo metu siunčia užklausas į „Kaspersky Security Network“ (KSN) debesijos paslaugas. „Kaspersky Security Network“ turi naujausią informaciją apie kylančias grėsmes, įskaitant grėsmes, susijusias su kriptovaliutų sukčiavimais.