O oszustwach ukrytych
Oszustwa ukryte to odmiana cyberprzestępczości, której celem jest kradzież kryptowaluty, takiej jak Bitcoin. W pierwszej połowie 2022 r. aplikacje Kaspersky wykryły prawie 200 000 prób kradzieży kryptowalut i informacji o portfelu kryptowalutowym.
Rodzaje oszustw ukrytych
Oszustwa ukryte mogą przybierać następujące formy:
- Fałszywe strony internetowe i portfele kryptowalutowe. Oszuści tworzą fałszywą witrynę imitującą znaną giełdę kryptowalut lub fałszywego wallera. Taką witrynę internetową może być trudno odróżnić od prawdziwej, ponieważ nazwa domeny i układ witryny bardzo przypominają oryginał. Użytkownicy odwiedzają fałszywą witrynę i wprowadzają swoje wrażliwe informacje, ujawniając je oszustom.
- Cryptophishing. Oszuści tworzą odnośniki phishingowe, które prowadzą do fałszywych witryn internetowych, giełd kryptowalut lub platform inwestycyjnych. Odnośniki te są następnie wysyłane pocztą elektroniczną do ofiar lub umieszczane na innych stronach internetowych. Użytkownicy klikają odnośniki, tracąc swoje dane lub środki.
- Fałszywe inwestycje w „nową” kryptowalutę. Oszuści tworzą fikcyjną propozycję inwestycji w nowy projekt, na przykład nową kryptowalutę. Zainteresowani użytkownicy wysyłają środki do określonego portfela kryptowalut, ale w rzeczywistości żadna kryptowaluta nie jest tworzona, a zainwestowane środki nigdy nie są zwracane.
- Możliwości inwestowania w fałszywe kryptowaluty. Oszuści reklamują lukratywne możliwości inwestycji w kryptowaluty w sieciach społecznościowych, obiecując kilkukrotny zwrot zainwestowanej kwoty. Zamiast obiecanego dochodu użytkownicy tracą zainwestowane kwoty.
- Oszustwa związane z zakupem sprzętu górniczego. Użytkownicy płacą za sprzęt do produkcji (wydobywania) kryptowalut, ale nigdy nie otrzymują obiecanych przedmiotów.
- Fałszywe strony internetowe umożliwiające zakup kryptowalut. Oszuści tworzą stronę internetową, na której można rzekomo kupić kryptowalutę za fiat po dobrym kursie wymiany. Wysyłasz pieniądze, ale nie dostajesz nic w zamian.
- Schematy typu „pompuj i zrzuć” obejmujące kryptowaluty. Oszuści rozpoczynają masową kampanię reklamową mającą na celu wsparcie pojedynczej kryptowaluty. Obiecują, że cena kryptowaluty będzie nadal rosła. Inwestorzy spieszą się z zakupem reklamowanej kryptowaluty. Następnie oszuści szybko sprzedają kryptowalutę po podwyższonej cenie, co może spowodować, że jej cena w ciągu kilku minut spadnie poniżej poziomu początkowego.
Jak bronić się przed oszustwami związanymi z kryptowalutami
Aplikacja Kaspersky zawiera narzędzia, które mogą pomóc chronić Cię przed oszustwami związanymi z kryptowalutami. Aplikacja może wykryć, czy strona internetowa lub giełda kryptowalut jest fałszywa i powiadomi Cię.
Odnośniki na stronach internetowych są sprawdzane w regularnie aktualizowanej bazie adresów internetowych phishingowych i fałszywych giełd kryptowalut. Jeśli spróbujesz skorzystać ze złośliwego odnośnika, aplikacja wyświetli ostrzeżenie.
W celu dodatkowej ochrony Kaspersky wykorzystuje analizę heurystyczną i podczas sprawdzania wysyła zapytania do usług w chmurze Kaspersky Security Network (KSN). Kaspersky Security Network posiada najbardziej aktualne informacje na temat pojawiających się zagrożeń, w tym zagrożeń związanych z oszustwami dotyczącymi kryptowaluty.