Криптоскам – це різновид кіберзлочинів, метою яких є викрадення криптовалюти, як-от біткойн. За перше півріччя 2022 року програми Kaspersky виявили майже 200 000 спроб викрадення криптовалюти й даних криптогаманців.
Види криптоскаму
Можливі форми криптоскаму:
Фальшиві вебсайти та криптогаманці. Шахраї створюють фальшивий сайт, який імітує відому криптовалютну біржу, або фальшивий гаманець. Такий вебсайт нелегко відрізнити від справжнього, оскільки його доменне ім’я та макет дуже схожі на оригінал. Користувачі відвідують цей фальшивий вебсайт і вводять там свою конфіденційну інформацію, розкриваючи її шахраям.
Криптофішинг. Шахраї створюють фішингові посилання, які ведуть на фальшиві вебсайти, криптовалютні біржі чи інвестиційні платформи. Потім ці посилання надсилаються жертвам електронною поштою або розміщуються на інших вебсайтах. Користувачі переходять за посиланнями, компрометуючи свої дані або втрачаючи кошти.
Фальшиві інвестиції в «нову» криптовалюту. Шахраї створюють фіктивну пропозицію інвестувати кошти в новий проєкт, наприклад, у нову криптовалюту. Зацікавлені користувачі надсилають гроші на вказаний криптогаманець, але криптовалюти не отримують. Вкладені кошти при цьому ніколи не повертаються.
Можливості інвестування у фальшиву криптовалюту. У соціальних мережах шахраї рекламують вигідні можливості для інвестицій у криптовалюту, обіцяючи повернути суму, що в кілька разів перевищує вкладену. Та замість одержання обіцяного доходу користувачі втрачають інвестовані кошти.
Шахрайство, пов’язане з придбанням обладнання для майнінгу. Користувачі платять за обладнання для виробництва (майнінгу) криптовалюти, але ніколи не отримують оплачений товар.
Фальшиві вебсайти для купівлі криптовалюти. Шахраї створюють вебсайт, де за фіатні гроші нібито можна купити криптовалюту за вигідним курсом. Ви пересилаєте гроші, а натомість нічого не отримуєте.
Схеми Pump and Dump із використанням криптовалют. Шахраї запускають масштабну рекламну кампанію, щоб підтримати певну криптовалюту, і обіцяють, що її ціна невпинно зростатиме. Інвестори поспішають придбати розрекламовану криптовалюту. А потім шахраї швиденько продають її за завищеною ціною, унаслідок чого ціна цієї криптовалюти може впасти нижче початкового рівня буквально за декілька хвилин.
Як захиститися від шахрайства, пов’язаного з криптовалютами
Програму Kaspersky оснащено інструментами, які допоможуть вам захиститися від криптоскаму. Програма може виявляти фальшиві вебсайти або криптовалютні біржі і повідомляти вас про це.
Посилання на вебсайтах перевіряються в регулярно оновлюваній базі даних фішингових вебадрес і фальшивих криптовалютних бірж. Якщо ви спробуєте перейти за шкідливим посиланням, програма відобразить вам попередження.
Для посилення захисту Kaspersky використовує метод евристичного аналізу й надсилає запити до хмарних служб Kaspersky Security Network (KSN) під час перевірки посилань. Kaspersky Security Network містить найактуальнішу інформацію про нові загрози, зокрема й про загрози криптоскаму.