Dostupno samo u Kaspersky Premium.
Performanse vašeg pametnog uređaja zavise od kvaliteta Wi-Fi signala. Susedne mreže često koriste iste kanale komunikacije. Kao rezultat toga, smetnje i veliko opterećenje mreže mogu dovesti do pogoršanja kvaliteta vaše Wi-Fi veze. Wi-Fi analiziranje vam može pomoći da saznate više o vašoj Wi-Fi mreži, pronađete idealno mesto za ruter u vašoj kući, odaberete najmanje zagušeni kanal i na drugi način unapredite svoje Wi-Fi postavke.
Kako da nastavite do konfiguracije Wi-Fi analiziranja
Ovim se otvara prozor Wi-Fi analiziranje.
Prozor Wi-Fi analiziranje
Kako da proverite jačinu Wi-Fi signala
U prozoru Wi-Fi analiziranje, Wi-Fi mreže kojima se može pristupiti su prikazane kao parabole na grafikonu.
Na vertikalnoj osi grafikona možete da procenite jačinu vašeg Wi-Fi signala. Što je veća parabola vaše kućne mreže, to je bolji Wi-Fi signal.
Jačina Wi-Fi signala meri se kao RSSI (indikator jačine primljenog signala), to jest, najveći nivo snage primljenog signala. Merna jedinica je dBm, decibel u odnosu na 1 milivat).
Vrednost jačine signala može da varira od 0 do -100 dBm. Veće vrednosti jačine signala (bliže 0) odgovaraju boljem (snažnijem) signalu, a manje vrednosti (-100) odgovaraju gorem (slabijem) signalu.
Sledeće vrednosti jačine Wi-Fi signala približno odgovaraju njegovom kvalitetu:
Preporuka: Ukoliko je vaš Wi-Fi signal slab, pokušajte da premestite ruter na drugo mesto u kući ili uređaj približite ruteru, a zatim ponovo otvorite odeljak Wi-Fi analiziranje kako biste dobili procenu jačine Wi-Fi signala.
Još nekoliko saveta u vezi sa postavljanjem Wi-Fi rutera:
Kako preći na manje zagušen Wi-Fi kanal
U prozoru Wi-Fi analiziranje, možete videti na kojem kanalu radi vaš Wi-Fi i proceniti opterećenost tog kanala.
Na grafikonu Wi-Fi mreže, kanali su prikazani duž horizontalne ose.
Preporuka: Ukoliko vidite da je kanal koji koristi vaš Wi-Fi ruter veoma zagušen (mnogo preklapanja između Wi-Fi mreža), možete ručno da promenite kanal u postavkama Wi-Fi rutera ili uključite postavku Dinamično izaberi kanal kako biste omogućili Wi-Fi ruteru da odabere najmanje zagušen kanal.
Ukoliko se preklapanje mreža ne može izbeći (svi kanali su u upotrebi), odaberite kanal u kome su parabole susednih mreža niže. Za frekvenciju od 2.4 GHz, kanali 1, 6 i 11 su optimalni zbog toga što se ne preklapaju.
Da biste promenili kanal:
Za više informacija u vezi sa promenom kanala, pročitajte korisničko uputstvo vašeg rutera.
Kako da unapredite brzinu veze promenom režima rada Wi-Fi rutera
Režim rada Wi-Fi rutera utiče na brzinu veze. Sledeći režimi su trenutno u upotrebi:
Većina savremenih rutera prilikom upotrebe frekvencije od 2.4 GHz radi u mešovitom b / g / n režimu, što im omogućava da ponude maksimalnu kompatibilnost povezanim uređajima.
Preporuka: Ukoliko koristite samo nedavno napravljene uređaje, pokušajte da promenite sa mešovitog b / g / n režima na najbrži n režim za rutere koji koriste frekvenciju od 2.4 GHz. Za dvopojasne 2.4 GHz i 5 GHz rutere, mešoviti n / ac režim je pogodniji.
Da biste promenili režim rada Wi-Fi rutera:
Za više informacija u vezi sa promenom režima rada Wi-Fi rutera, pročitajte korisničko uputstvo vašeg rutera.
Kako da unapredite brzinu promenom frekvencije i propusnog opsega Wi-Fi kanala
Većina rutera koji se trenutno prodaju rade na dve frekvencije: 2.4 GHz i 5 GHz. Pri frekvenciji od 2.4 GHz, brzina prenosa podataka je manja, ali je jači Wi-Fi signal (uređaji će moći da se povežu na Wi-Fi mrežu na većoj udaljenosti od rutera). Loša strana frekvencije od 2.4 GHz je zagušenost (mnogi uređaji koriste ovu frekvenciju). Pri frekvenciji od 5 GHz, brzina prenosa podataka je veća, ali je slabiji Wi-Fi signal, to jest, razdaljina između uređaja i rutera mora biti manja. Frekvencija od 5 GHz je takođe manje zagušena.
Za svaku od frekvencija, možete odabrati njen propusni opseg. Propusni opseg kanala je njegov kapacitet za prenos podataka. Što je kanal širi, to je veća brzina prenosa podataka. Ipak, propusni opseg utiče i na broj kanala koji se preklapaju. Kanal propusnog opsega od 40 MHz znači više kanala koji se prekplapaju nego kanal propusnog opsega od 20 MHz. Izbor propusnog opsega zavisi od uslova u kojima radi Wi-Fi ruter.
1. savet. Ukoliko živite u zgradi, koristite propusni opseg od 20 MHz. Upotreba opsega od 40 MHz nije preporučljiva.
2. savet. Ukoliko živite u porodičnoj kući koja je dovoljno udaljena od komšija, pokušajte da izaberete propusni opseg od 40 MHz za vaš Wi-Fi ruter koji koristi frekvenciju od 2.4 GHz.
3. savet. Ukoliko vaš ruter i svi uređaji koje želite da povežete na kućnu Wi-Fi mrežu podržavaju frekvenciju od 5 GHz, pokušajte da onemogućite frekvenciju od 2.4 GHz i koristite samo frekvenciju od 5 GHz sa propusnim opsegom od 40 MHz. Međutim, ukoliko primetite da se prilikom upotrebe propusnog opsega od 40 MHz, brzina smanji ili vaš uređaj uopšte ne može da se poveže na Wi-Fi, razmislite o upotrebi propusnog opsega od 20 MHz. Za više informacija u vezi sa frekvencijom na kojoj može da radi vaš uređaj ili Wi-Fi ruter, pročitajte na Web lokaciji proizvođača.
Da biste promenili frekvenciju ili propusni opseg vašeg Wi-Fi rutera:
Za više informacije u vezi sa promenom frekventnog opsega ili propusnog opsega, pročitajte korisničko uputstvo vašeg rutera.
Kako da poboljšate Wi-Fi signal pomoću Wi-Fi rominga
Ukoliko ste optimizovali Wi-Fi postavke, ali vaša kuća i dalje ima oblasti u kojima je Wi-Fi signal slab ili ne postoji, možete pokušati da napravite meš Wi-Fi mrežu. Potrebno je da imate Wi-Fi ruter koji podržava ovu tehnologiju kako biste to uradili. Posetite Web lokaciju proizvođača kako biste saznali da li vaš Wi-Fi ruter podržava pravljenje meš mreža.
Meš mreža je Wi-Fi sistem koji ima za cilj da ukloni oblasti slabog signala i osigura besprekornu pokrivenost Wi-Fi signalom u kući ili kancelariji. Meš sistemi omogućavaju veće brzine prenosa podataka, bolju pokrivenost i pouzdaniju vezu za uređaje koji se povežu na mrežu tako što im dostavlja Wi-Fi signal iz više tačaka.
Meš mreža se sastoji od Wi-Fi rutera i dodatnih Wi-Fi modula koji su postavljeni u sobama gde je Wi-Fi signal slab ili nepostojeći. Prilikom prelaska iz jedne oblasti pokrivenosti u drugu, započinje proces nesmetanog prelaska sa jednog na drugi Wi-Fi modul (Wi-Fi roming), a vaš uređaj ostaje povezan na istu Wi-Fi mrežu.
Prilikom pravljenja meš mreže, važno je da imate na umu da nisu svi uređaji u stanju da nesmetano menjaju Wi-Fi module. Ovu informaciju proverite na Web lokaciji proizvođača od svakog pojedinačnog uređaja.
Ukoliko ne želite da koristite meš mrežu, možete upotrebiti Wi-Fi pojačavače (ponavljače). Oni takođe povećavaju pokrivenost signala, ali ne podržavaju neprimetan prelazak vašeg uređaja sa rutera na pojačavač.
Preporučujemo i da proverite da li koristite bezbednu lozinku i bezbedno šifrovanje na vašoj Wi-Fi mreži.
Vrh strane