Препоръчваме да използвате силни пароли за защита на личните данни и поверителна информация. Не създавайте акаунти без пароли.
Изисквания за силна парола
Паролата трябва да е с дължина поне 8 знака. Ако използвате Windows, уверете се, че минималната дължина на паролата, конфигурирана в настройките на операционната система, е поне 8 знака.
Паролата трябва да съдържа главни букви, малки букви, цифри, интервали и специални знаци. Например: oNQZnz$Hx2.
Паролата не трябва да съдържа
Лична информация, която може лесно да бъде получена от други. Например име или фамилия, дата на раждане.
Очевидни и прости думи, фрази, идиоми и поредици от знаци, които са лесни за отгатване. Например: парола, ключ, abcd, qwerty или asdfg, 1234567.
Техники за генериране на парола
Измислете алгоритъм за съставяне на пароли. Например вземете любимото си стихотворение или известен цитат. Запишете го с малки и главни букви на латинската азбука и заменете някои от тях с подобни на вид цифри и специални знаци: @_R0s3 bY_a#y Ot#er n@mE w0u1c|_$me11 as_sVV3Et.
Използвайте генератор на пароли. Можете да използвате Диспечера на пароли Kaspersky, за да генерирате сложни пароли, да проверите тяхната сила и да ги съхранявате сигурно. Можете също да инсталирате Kaspersky Password Manager, разширение на браузъра за автоматично попълване на полета за въвеждане на уебсайтове.
Колко често трябва да сменям паролата си?
Препоръчваме да променяте паролата си на всеки 3 месеца.
Защита на паролата
Не разкривайте и не изпращайте паролата си на никого.
Не оставяйте паролите си записани на лист хартия на места, където може да има други лица.
Използвайте Диспечера на пароли или Хранилище за пароли, вградено във Вашия браузър.
Използвайте уникална парола за всеки от Вашите акаунти. Повторното използване на пароли дава възможност на нарушител, който успее да научи паролата на един от Вашите акаунти, да получи достъп до всички останали Ваши акаунти.