Aplikacja Kaspersky umożliwia skanowanie poczty elektronicznej w poszukiwaniu niebezpiecznych obiektów przy użyciu modułu Ochrona poczty. Moduł Ochrona poczty uruchamia się podczas ładowania systemu operacyjnego, pozostając w pamięci RAM i skanuje wszystkie wiadomości elektroniczne wysyłane i odbierane za pośrednictwem protokołów POP3, SMTP, IMAP i NNTP, jak również połączeń szyfrowanych (SSL) dla protokołów POP3, SMTP i IMAP.
Domyślnie Ochrona poczty skanuje przychodzące i wychodzące wiadomości. Jeżeli jest to konieczne, możesz włączyć skanowanie tylko wiadomości przychodzących.
W celu skonfigurowania modułu Ochrona poczty:
Zostanie otwarte okno Ustawienia.
Spowoduje to przejście do okna Ustawienia Ochrony poczty.
Jeżeli w wiadomości nie zostanie wykryte żadne zagrożenie lub pomyślnie wyleczono wszystkie zainfekowane obiekty, wiadomość stanie się dostępna dla użytkownika. Jeżeli moduł nie wyleczy zainfekowanego obiektu, Ochrona poczty zmieni nazwę obiektu lub usunie go z wiadomości i doda do tematu wiadomości informację o jej przetworzeniu przez aplikację Kaspersky. Przed usunięciem obiektu aplikacja Kaspersky tworzy jego kopię zapasową i umieszcza ją w Kwarantannie.
Po zaktualizowaniu aplikacji do najnowszej wersji, ustawienia Ochrony poczty, skonfigurowane przez użytkownika, nie zostają zapisane. Nowa wersja aplikacji będzie używała domyślnych ustawień modułu Ochrona poczty.
Jeśli podczas skanowania aplikacja Kaspersky wykryje w treści wiadomości hasło do archiwum, hasło to zostanie wykorzystane do przeskanowania zawartości archiwum pod kątem obecności szkodliwego oprogramowania. Hasło nie jest zapisywane. Przed skanowaniem archiwum jest rozpakowywane. Jeśli podczas rozpakowywania archiwum aplikacja ulegnie awarii, możesz ręcznie usunąć pliki, które zostały wypakowane do katalogu: %systemroot%\temp. Pliki posiadają przedrostek PR.
Przejdź do góry