Доступно само у Kaspersky Premium.
Перформансе вашег паметног уређаја зависе од квалитета Wi-Fi сигнала. Суседне мреже често користе исте канале комуникације. Као резултат тога, сметње и велико оптерећење мреже могу довести до погоршања квалитета ваше Wi-Fi везе. Wi-Fi анализирање вам може помоћи да сазнате више о вашој Wi-Fi мрежи, пронађете идеално место за рутер у вашој кући, одаберете најмање загушени канал и на други начин унапредите своје Wi-Fi поставке.
Како да наставите до конфигурације Wi-Fi анализирања
Овим се отвара прозор Wi-Fi анализирање.
Прозор Wi-Fi анализирање
Како да проверите јачину Wi-Fi сигнала
У прозору Wi-Fi анализирање, Wi-Fi мреже којима се може приступити су приказане као параболе на графикону.
На вертикалној оси графикона можете да процените јачину вашег Wi-Fi сигнала. Што је већа парабола ваше кућне мреже, то је бољи Wi-Fi сигнал.
Јачина Wi-Fi сигнала мери се као RSSI (индикатор јачине примљеног сигнала), то јест, највећи ниво снаге примљеног сигнала. Мерна јединица је dBm (децибел у односу на 1 миливат).
Вредност јачине сигнала може да варира од 0 до -100 dBm. Веће вредности јачине сигнала (ближе 0) одговарају бољем (снажнијем) сигналу, а мање вредности (-100) одговарају горем (слабијем) сигналу.
Следеће вредности јачине Wi-Fi сигнала приближно одговарају његовом квалитету:
Препорука: преместите рутер на друго место у кући или приближите свој уређај рутеру. Најбољи начин да се постави рутера је на висини од 1 до 2 метра, подаље од електричних уређаја и места где би сигнал могао бити блокиран зидовима или намештајем.
Још неколико савета у вези са постављањем Wi-Fi рутера:
Како прећи на мање загушен Wi-Fi канал
У прозору Wi-Fi анализирање, можете видети на којем каналу ради ваш Wi-Fi и проценити оптерећеност тог канала.
На графикону Wi-Fi мреже, канали су приказани дуж хоризонталне осе.
Препорука: Уколико видите да је канал који користи ваш Wi-Fi рутер веома загушен (много преклапања између Wi-Fi мрежа), можете ручно да промените канал у поставкама Wi-Fi рутера или укључите поставку Динамично изабери канал како бисте омогућили Wi-Fi рутеру да одабере најмање загушен канал.
Уколико је ширина канала тренутне везе 40 MHz, покушајте да поставите ширину канала на 20 MHz или да одаберете мање загушен канал у поставкама рутера. Одаберите канал 1, 6 или 11, зато што се они не преклапају.
Да бисте променили канал:
За више информација у вези са променом канала, прочитајте корисничко упутство вашег рутера.
Како да унапредите брзину везе променом режима рада Wi-Fi рутера
Режим рада Wi-Fi рутера утиче на брзину везе. Следећи режими су тренутно у употреби:
Већина савремених рутера приликом употребе фреквенције од 2.4 GHz ради у мешовитом b / g / n режиму, што им омогућава да понуде максималну компатибилност повезаним уређајима.
Препорука: Уколико користите само недавно направљене уређаје, покушајте да промените са мешовитог b / g / n режима на најбржи n режим за рутере који користе фреквенцију од 2.4 GHz. За двопојасне 2.4 GHz и 5 GHz рутере, мешовити n / ac режим је погоднији.
Да бисте променили режим рада Wi-Fi рутера:
За више информација у вези са променом режима рада Wi-Fi рутера, прочитајте корисничко упутство вашег рутера.
Како да унапредите брзину променом фреквенције и пропусног опсега Wi-Fi канала
Већина рутера који се тренутно продају раде на две фреквенције: 2.4 GHz и 5 GHz. При фреквенцији од 2.4 GHz, брзина преноса података је мања, али је јачи Wi-Fi сигнал (уређаји ће моћи да се повежу на Wi-Fi мрежу на већој удаљености од рутера). Лоша страна фреквенције од 2.4 GHz је загушеност (многи уређаји користе ову фреквенцију). При фреквенцији од 5 GHz, брзина преноса података је већа, али је слабији Wi-Fi сигнал, то јест, раздаљина између уређаја и рутера мора бити мања. Фреквенција од 5 GHz је такође мање загушена.
За сваку од фреквенција, можете одабрати њен пропусни опсег. Пропусни опсег канала је његов капацитет за пренос података. Што је канал шири, то је већа брзина преноса података. Ипак, пропусни опсег утиче и на број канала који се преклапају. Канал пропусног опсега од 40 MHz значи више канала који се преклапају него канал пропусног опсега од 20 MHz. Избор пропусног опсега зависи од услова у којима ради Wi-Fi рутер.
1. савет. Уколико живите у згради, користите пропусни опсег од 20 MHz. Употреба опсега од 40 MHz није препоручљива.
2. савет. Уколико живите у породичној кући која је довољно удаљена од комшија, покушајте да изаберете пропусни опсег од 40 MHz за ваш Wi-Fi рутер који користи фреквенцију од 2.4 GHz.
3. савет. Уколико ваш рутер и сви уређаји које желите да повежете на кућну Wi-Fi мрежу подржавају фреквенцију од 5 GHz, покушајте да онемогућите фреквенцију од 2.4 GHz и користите само фреквенцију од 5 GHz са пропусним опсегом од 40 MHz. Међутим, уколико приметите да се приликом употребе пропусног опсега од 40 MHz, брзина смањи или ваш уређај уопште не може да се повеже на Wi-Fi, размислите о употреби пропусног опсега од 20 MHz. За више информација у вези са фреквенцијом на којој може да ради ваш уређај или Wi-Fi рутер, прочитајте на Web локацији произвођача.
Да бисте променили фреквенцију или пропусни опсег вашег Wi-Fi рутера:
За више информације у вези са променом фреквентног опсега или пропусног опсега, прочитајте корисничко упутство вашег рутера.
Како да побољшате Wi-Fi сигнал помоћу Wi-Fi роминга
Уколико сте оптимизовали Wi-Fi поставке, али ваша кућа и даље има области у којима је Wi-Fi сигнал слаб или не постоји, можете покушати да направите меш Wi-Fi мрежу. Потребно је да имате Wi-Fi рутер који подржава ову технологију како бисте то урадили. Посетите Web локацију произвођача како бисте сазнали да ли ваш Wi-Fi рутер подржава прављење меш мрежа.
Меш мрежа је Wi-Fi систем који има за циљ да уклони области слабог сигнала и осигура беспрекорну покривеност Wi-Fi сигналом у кући или канцеларији. Меш системи омогућавају веће брзине преноса података, бољу покривеност и поузданију везу за уређаје који се повежу на мрежу тако што им доставља Wi-Fi сигнал из више тачака.
Меш мрежа се састоји од Wi-Fi рутера и додатних Wi-Fi модула који су постављени у собама где је Wi-Fi сигнал слаб или непостојећи. Приликом преласка из једне области покривености у другу, започиње процес несметаног преласка са једног на други Wi-Fi модул (Wi-Fi роминг), а ваш уређај остаје повезан на исту Wi-Fi мрежу.
Приликом прављења меш мреже, важно је да имате на уму да нису сви уређаји у стању да несметано мењају Wi-Fi модуле. Ову информацију проверите на Web локацији произвођача од сваког појединачног уређаја.
Уколико не желите да користите меш мрежу, можете употребити Wi-Fi појачаваче (понављаче). Они такође повећавају покривеност сигнала, али не подржавају неприметан прелазак вашег уређаја са рутера на појачавач.
Препоручујемо и да проверите да ли користите јаку лозинку и безбедно шифровање на вашој Wi-Fi мрежи.
Врх стране