Preporučujemo da koristite jake lozinke kako biste zaštitili lične podatke i poverljive informacije. Nemojte da pravite naloge bez lozinki.
Zahtevi za pravljenje jake lozinke
Lozinka treba da bude dugačka najmanje 8 znakova. Ukoliko koristite Windows operativni sistem, uverite se da je najmanja dužina lozinke koja je podešena u postavkama operativnog sistema barem 8 znakova.
Lozinka treba da sadrži velika i mala slova, brojeve, razmake i specijalne znakove. Na primer: oNQZnz$Hx2.
Lozinka ne sme da sadrži
Lične informacije koje drugi mogu lako da pribave. Na primer, ime ili prezime, datum rođenja.
Očigledne i jednostavne reči, fraze, idiome i nizovi znakova koji su laki za pogoditi. Na primer: password, parol, abcd, qwerty ili asdfg, 1234567.
Tehnike za generisanje lozinki
Izmislite algoritam za sastavljanje lozinki. Na primer, uzmite vašu omiljenu pesmu ili poznati citat. Zapišite je tako da sadrži velika i mala latinična slova i zamenite neka njih sa naizgled sličnim brojevima i specijalnim znakovima: @_R0s3 bY_a#y Ot#er n@mE w0u1c|_$me11 as_sVV3Et.
Koristite generator lozinki. Možete koristiti Kaspersky Password Manager kako biste generisali složene lozinke, proverili njihovu jačinu i bezbedno ih čuvali. Takođe možete da instalirate Kaspersky Password Manager proširenje pregledača koje automatski popunjava polja za unos na Web lokacijama.
Koliko često treba da menjam svoju lozinku?
Preporučujemo da menjate vašu lozinku svaka 3 meseca.
Zaštita lozinke
Nemojte da otkrivate ili šaljete vašu lozinku bilo kome.
Ne ostavljajte svoje lozinke koje su zapisane na parčetu papira na mestima gde drugi mogu da budu prisutni.
Koristite upravljač lozinkama ili skladište za čuvanje lozinki vašeg pregledača.
Koristite jedinstvene lozinke za svaki vaš nalog. Ponovna upotreba lozinki omogućava uljezu koji sazna lozinku od jednog vašeg naloga da dobije pristup svim drugim nalozima.