Scanarea e-mailurilor în Microsoft Office Outlook

În cursul instalării Kaspersky Endpoint Security, extensia Antivirus pentru e-mail este încorporată în Microsoft Office Outlook (denumit în continuare Outlook). Acesta permite deschiderea setărilor componentei Antivirus pentru e-mail din Outlook şi specificarea momentului în care mesajele de e-mail trebuie scanate de viruşi şi alte ameninţări. Extensia Antivirus pentru e-mail pentru Outlook poate scana mesaje primite şi trimise transmise prin protocoalele POP3, SMTP, NNTP, IMAP şi MAPI.

Setările Antivirus pentru e-mail pot fi configurate direct în Outlook dacă este bifată caseta de selectare Suplimentar: extensie Microsoft Office Outlook în interfaţa Kaspersky Endpoint Security.

În Outlook, mesajele primite sunt întâi scanate de componenta Antivirus pentru e-mail (când este bifată caseta de selectare Trafic POP3/SMTP/NNTP/IMAP în interfaţa Kaspersky Endpoint Security) şi apoi de extensia Antivirus pentru e-mail pentru Outlook. În cazul în care componenta Antivirus pentru e-mail detectează un obiect periculos într-un mesaj de e-mail, te alertează despre acest eveniment.

Acţiunea pe care o alegi în fereastra de notificare determină componenta care va elimina ameninţarea din mesaj: componenta Antivirus pentru e-mail sau extensia Antivirus pentru e-mail pentru Outlook.

Mesajele trimise sunt scanate mai întâi de extensia Antivirus pentru e-mail pentru Outlook şi apoi de componenta Antivirus pentru e-mail .

Începutul paginii