Välj den region genom vilken du vill upprätta en säker anslutning för specifika webbplatser.
I listrutan Om aktuell virtuell server skiljer sig från specificerad server anger du vilken åtgärd som programmet måste vidta om du hoppar mellan webbplatser eller webbplatskategorier som du har konfigurerat olika regioner för:
Byt inte virtuell server. Om du hoppar mellan webbplatser eller webbplatskategorier som du har konfigurerat olika virtuella platser för ändrar inte programmet din virtuella plats.
Fråga. Programmet visar ett meddelande där du kan ange om du vill ändra den virtuella platsen eller inte.
Byt virtuell server. Programmet ändrar region baserat på den region du angav för webbplatsen eller webbplatskategorin. Till exempel angav du att en säker anslutning måste upprättas genom en region för webbplatser i kategorin ”Bankwebbplatser”, men du angav en annan region för webbplatser i kategorin ”Sociala nätverk”. Om du inte har en säker anslutning upprättad och du går från en webbplats i kategorin ”Bankwebbplatser” till en webbplats i kategorin ”Sociala nätverk”, ändrar programmet din region till den som angavs för kategorin ”Sociala nätverk”.