Zagrożenia i wykluczenia

Ustawienia

Opis

Rodzaje wykrywanych obiektów

Kaspersky Total Security wykrywa różne typy obiektów, takie jak wirusy i robaki, trojany oraz oprogramowanie typu adware. Więcej informacji można znaleźć w Encyklopedii Kaspersky.

Możesz wyłączyć wykrywanie następujących typów obiektów:

  • Pozostałe programy, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do uszkodzenia komputera lub danych osobistych. To oprogramowanie zawiera aplikacje do zdalnej administracji, których administratorzy systemu mogą używać do uzyskania dostępu do interfejsu zdalnego komputera w celu przeprowadzenia monitorowania lub zarządzania.
  • Pliki wielokrotnie spakowane. Pliki wielokrotnie spakowane przez różne programy pakujące. Wielokrotne pakowanie utrudnia skanowanie obiektów.

Wykluczenia ze skanowania

Kliknięcie tego odnośnika spowoduje otwarcie okna Wykluczenia zawierającego listę wykluczeń ze skanowania. Wykluczenie ze skanowania to zestaw warunków, które, gdy są spełnione, powodują, że Kaspersky Total Security nie skanuje określonego obiektu w poszukiwaniu wirusów i innych zagrożeń.

Możliwe jest dodawanie, modyfikowanie lub usuwanie wykluczeń z listy.

W oknie dodawania lub edytowania wykluczenia możesz zdefiniować określone warunki, które, gdy są spełnione, uniemożliwią skanowanie obiektów (Kaspersky Total Security nie przeskanuje ich):

  • Plik lub folder, który powinien zostać wykluczony ze skanowań (możesz także wykluczyć pliki wykonywalne aplikacji i procesów). Możesz użyć masek zgodnie z następującymi regułami:
    • Znak * (gwiazdka), który zastępuje dowolny zestaw znaków, za wyjątkiem znaków: \ i / (separatory nazw plików i folderów w ścieżkach dostępu do plików i folderów). Na przykład, maska C:\*\*.txt będzie zawierała wszystkie ścieżki do plików z rozszerzeniem TXT, znajdujących się w folderach na dysku C:, ale nie w podfolderach.
    • Dwa występujące po sobie znaki * zastępują dowolny zestaw znaków (w tym pusty zestaw) w nazwie pliku lub folderu, w tym znaki: \ i / (separatory nazw plików i folderów w ścieżkach dostępu do plików i folderów). Na przykład, maska C:\Folder\**\*.txt będzie zawierała wszystkie ścieżki do plików z rozszerzeniem TXT, znajdujących się w folderze o nazwie Folder i w jego podfolderach. Maska musi zawierać przynajmniej jeden poziom zagnieżdżenia. Maska C:\**\*.txt nie jest ważną maską.
    • Znak ? (znak zapytania), który zastępuje dowolny pojedynczy znak, za wyjątkiem znaków: \ i / (separatory nazw plików i folderów w ścieżkach dostępu do plików i folderów). Na przykład, maska C:\Folder\???.txt będzie zawierała ścieżki do wszystkich plików znajdujących się w folderze o nazwie Folder, które posiadają rozszerzenie TXT i nazwę składającą się z trzech znaków.
  • Typ obiektów, które muszą zostać wykluczone ze skanowań. Wprowadź nazwę typu obiektu zgodnie z klasyfikacją Encyklopedii Kaspersky (na przykład: Email-Worm, Rootkit lub RemoteAdmin). Możesz użyć masek ze znakiem ? (zastępuje dowolny pojedynczy znak) oraz znak * (zastępuje dowolną liczbę znaków). Na przykład, jeśli określona jest maska Client*, Kaspersky Total Security wyklucza obiekty Client-IRC, Client-P2P i Client-SMTP ze skanowania.
  • Suma kontrolna obiektu. Porównanie sumy kontrolnej obiektu z sumą kontrolną wskazaną w tym ustawieniu umożliwia skanowanie wykluczenia obiektu, który nie został zmodyfikowany od ostatniego skanowania.
  • Składniki ochrony, dla których stosowane jest wykluczenie.

Zamiast usunięcia wykluczenia z listy, możesz zmienić stan wykluczenia na Nieaktywne (w oknie dodawania lub edytowania wykluczenia). Jeśli stan jest nieaktywny, wykluczenie nie będzie stosowane.

Zaufane aplikacje

Kliknięcie tego odnośnika otwiera okno z listą zaufanych aplikacji. Kaspersky Total Security nie monitoruje aktywności plikowej i aktywności sieciowej zaufanych aplikacji (w tym szkodliwych), a także nie monitoruje zapytań tych aplikacji do rejestru systemowego.

Możliwe jest dodawanie, modyfikowanie lub usuwanie zaufanych aplikacji z listy.

Nawet wtedy, gdy aplikacja znajduje się na liście zaufanych, Kaspersky Total Security kontynuuje skanowanie pliku wykonywalnego i procesu tej aplikacji dla wirusów i innych zagrożeń. Jeśli nie chcesz skanować pliku wykonywalnego i procesu zaufanej aplikacji, dodaj aplikację do listy wykluczeń.

Podczas dodawania lub edytowania zaufanej aplikacji, w oknie Wykluczenia dla aplikacji możesz określić reguły, które będą używane przez Kaspersky Total Security do monitorowania aktywności zaufanej aplikacji.

W oknie Wykluczenia dla aplikacji dostępne są następujące reguły:

  • Nie skanuj otwieranych plików.
  • Nie monitoruj aktywności aplikacji. Kontrola aplikacji nie monitoruje żadnej aktywności aplikacji.
  • Nie dziedzicz ograniczeń z procesu nadrzędnego (aplikacji) Jeśli ograniczenia procesu nadrzędnego lub aplikacji nie są dziedziczone, aktywność aplikacji jest monitorowana zgodnie ze zdefiniowanymi regułami lub zgodnie z regułami grupy zaufania, do której należy aplikacja.
  • Nie monitoruj aktywności aplikacji potomnych.
  • Nie blokuj interakcji z interfejsem Kaspersky Total Security. Aplikacja może zezwolić na zarządzanie Kaspersky Total Security za pomocą interfejsu graficznego Kaspersky Total Security. Możliwe, że będziesz musiał zezwolić aplikacji na zarządzanie interfejsem Kaspersky Total Security podczas korzystania z aplikacji nawiązującej połączenia z pulpitem zdalnym lub aplikacji obsługującej urządzenia wskazujące. Przykładami tego rodzaju urządzeń są panele dotykowe oraz tablety graficzne.
  • Nie skanuj całego ruchu sieciowego (lub zaszyfrowanego ruchu sieciowego). W zależności od wybranej opcji (Nie skanuj całego ruchu sieciowego lub Nie skanuj szyfrowanego ruchu sieciowego), Kaspersky Total Security wyklucza cały ruch sieciowy aplikacji lub ruch przesyłany po protokole SSL ze skanowania. Wartość tego ustawienia nie wpływa na działanie modułu Zapora sieciowa: Zapora sieciowa będzie skanowała ruch sieciowy aplikacji zgodnie z ustawieniami Zapory sieciowej. Wykluczenia mają wpływ na moduł Ochrona poczty, Ochrona WWW i Anti-Spam. Możesz określić adresy IP lub porty sieciowe, do których musi być stosowane ograniczenie kontroli ruchu sieciowego.

Jeśli w oknie Wykluczenia dla aplikacji zmienisz stan aplikacji na Nieaktywny, Kaspersky Total Security nie traktuje aplikacji jako zaufanej. W ten sposób możesz tymczasowo wykluczyć aplikację z zaufanej listy bez usuwania jej z listy.

Użyj magazynu zaufanych certyfikatów systemowych

Jeśli wybrano jeden z zaufanych magazynów certyfikatów systemowych, Kaspersky Total Security wyklucza ze skanowania aplikacje posiadające zaufany podpis cyfrowy. Kaspersky Total Security automatycznie przypisze takie aplikacje do grupy Zaufane.

Jeśli wybrano Nie używaj, Kaspersky Total Security skanuje aplikacje niezależnie od tego, czy posiadają podpis cyfrowy. Kaspersky Total Security umieszcza aplikację w grupie zaufania, w zależności od poziomu zagrożenia, jakie ta aplikacja może stwarzać dla komputera.

Przejdź do góry