Slovníček pojmů
Administrační server
Součást aplikace Kaspersky Security Center, která centrálně ukládá informace o aplikacích společnosti Kaspersky, které jsou nainstalovány v rámci firemní sítě. Lze ji také použít ke správě těchto aplikací.
Aktivní klíč
Klíč, který je aplikací aktuálně používán.
Aktualizace
Proces výměny nebo přidávání nových souborů (databází nebo modulů aplikace) získaných z aktualizačních serverů společnosti Kaspersky.
Analýza podle databází
Technologie zjišťování hrozeb, která využívá databáze aplikace Kaspersky Endpoint Security obsahující popisy známých hrozeb a metody jejich odstranění. Ochrana využívající analýzu podle databází nabízí minimálně přijatelnou úroveň zabezpečení. Na základě doporučení odborníků společnosti Kaspersky je tato metoda vždy povolená.
Antivirové databáze
Databáze, které obsahují informace o hrozbách pro zabezpečení počítače, o nichž společnost Kaspersky v době jejich vydání ví. Antivirové databáze podpisů umožňují odhalovat škodlivý kód v kontrolovaných objektech. Antivirové databáze vytvářejí odborníci společnosti Kaspersky. Tyto databáze se aktualizují každou hodinu.
Aplikační moduly
Soubory zahrnuté v instalačním souboru aplikace, které implementují klíčové funkce aplikace. Samostatné spustitelné moduly odpovídají jednotlivým typům úloh, které aplikace vykonává (např. ochrana v reálném čase, kontrola na vyžádání a aktualizace). Při spuštění úplné kontroly počítače z hlavního okna aplikace spustíte modul této úlohy.
Archiv
Jeden nebo několik souborů zabalených do jednoho komprimovaného souboru. K zabalení a rozbalení dat je vyžadována specializovaná aplikace zvaná archivační program.
Certifikát
Elektronický dokument, který obsahuje soukromý klíč a informace o vlastníkovi klíče a rozsahu klíče a potvrzuje, že veřejný klíč danému vlastníkovi patří. Certifikát musí být podepsaný certifikačním střediskem, které certifikát vystavilo.
Další klíč
Klíč opravňující k použití aplikace, který však není aktuálně používaný.
Databáze phishingových webů
Seznam webových adres, u kterých odborníci společnosti Kaspersky zjistili, že souvisejí s phishingem. Databáze je pravidelně aktualizována a je součástí distribučního balíčku aplikací společnosti Kaspersky.
Databáze škodlivých webových adres
Seznam webových adres, jejichž obsah lze považovat za nebezpečný. Seznam vytvářejí odborníci společnosti Kaspersky. Je pravidelně aktualizován a je součástí distribučního balíčku aplikací společnosti Kaspersky.
Dezinfekce
Způsob zpracování infikovaných objektů, jehož výsledkem je úplné nebo částečné obnovení dat. Ne všechny infikované objekty je možné dezinfikovat.
Exploity
Programový kód, který využívá určitý druh zranitelnosti v systému nebo softwaru. Zneužití jsou často používána k instalaci malwaru do počítače bez vědomí uživatele.
Falešný alarm
Falešný alarm vznikne, když aplikace Kaspersky označí neinfikovaný soubor za infikovaný, protože je podpis souboru podobný podpisu viru.
Heuristická analýza
Tato technologie byla vyvinuta za účelem zjišťování hrozeb, které nelze zjistit na základě aktuální verze databází aplikací společnosti Kaspersky. Umožňuje zjišťovat soubory, které mohou být nakaženy neznámým virem nebo novou variantou známého viru.
Infikovaný soubor
Soubor obsahující škodlivý kód (při kontrole souboru byl zjištěn kód známého malwaru). Aplikace Kaspersky nedoporučuje používat takovéto soubory, protože mohou infikovat váš počítač.
Infikovatelný soubor
Soubor, který kvůli jeho struktuře nebo formátu mohou zneužít narušitelé jako „schránku“ pro uložení a šíření škodlivého kódu. Obvykle se jedná o spustitelné soubory, například s příponami souboru .com, .exe a .dll. U těchto souborů existuje poměrně vysoké riziko narušení pomocí škodlivého kódu.
Karanténa
Do této složky umisťuje aplikace Kaspersky Endpoint Security pravděpodobně infikované soubory. Soubory jsou v karanténě ukládány v šifrované podobě.
Kryptografický otisk certifikátu
Informace používané k identifikaci klíče certifikátu. Kryptografický otisk se vytvoří použitím funkce kryptografické hodnoty hash na hodnotu klíče.
Licenční certifikát
Dokument, který společnost Kaspersky přenáší na uživatele společně se souborem klíče nebo aktivačním kódem. Obsahuje informace o licenci udělené uživateli.
Maska souboru
Reprezentace názvu a přípony souboru pomocí zástupných znaků.
Masky souborů mohou obsahovat jakékoli znaky povolené v názvech souborů, včetně zástupných znaků:
- * – nahrazuje jakoukoli sekvenci obsahující nula a více znaků.
- ? – nahrazuje jakýkoli jednotlivý znak.
Pamatujte, že název souboru a přípona jsou vždy odděleny tečkou.
Mobilní správce souborů
Jedná se o aplikaci, která poskytuje rozhraní pro práci s šifrovanými soubory na vyměnitelných jednotkách v případě, že v počítači není k dispozici žádná funkce šifrování.
Nastavení aplikace
Nastavení aplikace společná pro všechny typy úloh a upravující celkovou činnost aplikace – například nastavení výkonnosti aplikací, nastavení zpráv a nastavení zálohování.
Nastavení úlohy
Nastavení aplikace specifická pro různé typy úloh.
Network Agent
Součást aplikace Kaspersky Security Center, která umožňuje interakci mezi administračním serverem a aplikacemi Kaspersky instalovanými v konkrétních síťových uzlech (pracovních stanicích nebo serverech). Tato součást je běžná pro všechny aplikace společnosti Kaspersky spouštěné v systému Windows. Vyhrazené verze součásti Network Agent jsou určeny pro aplikace spouštěné v jiných operačních systémech.
Network Agent Connector
Funkce aplikace, která ji propojuje se součástí Network Agent. Součást Network Agent umožňuje vzdálenou správu aplikace prostřednictvím aplikace Kaspersky Security Center.
Normalizovaná forma adresy webového prostředku
Normalizovaná forma adresy webového prostředku je textovou reprezentací adresy webového prostředku, která je získána procesem normalizace. Normalizace je proces, při kterém je textová reprezentace webového prostředku změněna v souladu s určitými pravidly (například vyloučení portu protokolu HTTP pro přihlašovací jméno, heslo a připojení z textové reprezentace adresy webového prostředku; navíc je adresa webového prostředku změněna z velkých písmen na malá).
V kontextu antivirové ochrany je účelem normalizace adresy webového prostředku zabránit vícenásobnému kontrolování webových adres, které mohou mít odlišnou syntaxi, a přesto být fyzicky ekvivalentní.
Příklad: Nenormalizovaná forma adresy: www.Priklad.cz\. Normalizovaná forma adresy: www.priklad.cz. |
Objekt OLE
Soubor přílohy nebo soubor integrovaný do jiného souboru. Aplikace společnosti Kaspersky umožňují antivirovou kontrolu objektů OLE. Pokud například vložíte tabulku aplikace Microsoft Office Excel do dokumentu aplikace Microsoft Office Word, tabulka bude kontrolována jako objekt OLE.
Oprava
Malá změna aplikace, která opravuje chyby odhalené během provozu aplikace nebo instaluje aktualizace.
Ověřovací agent
Rozhraní k provedení ověřování pro přístup k šifrovaným pevným diskům a načtení operačního systému po zašifrování pevného disku systému.
Phishing
Typ internetového podvodu, jenž spočívá v odesílání e-mailových zpráv s cílem odcizit důvěrná data, většinou finanční povahy.
Pravděpodobně infikovaný soubor
Soubor obsahující modifikovaný kód známého viru nebo kód podobný viru, který dosud není společnosti Kaspersky známý. Pravděpodobně infikované soubory jsou odhalovány heuristickou analýzou.
Předmět certifikátu
Držitel soukromého klíče spojený s certifikátem. Může to být uživatel, aplikace, jakýkoli virtuální objekt, počítač nebo služba.
Přesunutí souborů do karantény
Způsob zpracování pravděpodobně infikovaného souboru, kdy je soubor zablokován a přesunut z původního umístění do složky karantény, v níž bude uchován v šifrované podobě, aby neexistovalo riziko infekce.
Rozsah kontroly
Objekty, které aplikace Kaspersky Endpoint Security kontroluje při provádění úlohy kontroly.
Rozsah ochrany
Objekty, které jsou neustále kontrolovány antivirovou ochranou, když je spuštěná. Rozsahy ochrany pomocí různých součástí mají různé vlastnosti.
Seznam blokovaných adres
Seznam e-mailových adres, ze kterých budou veškeré příchozí zprávy blokovány aplikací společnosti Kaspersky bez ohledu na obsah zprávy.
Síťová služba
Sada parametrů, která definuje síťovou aktivitu. Pro tuto síťovou aktivitu můžete vytvořit síťové pravidlo, které reguluje provoz brány firewall.
Skupina správy
Sada zařízení, které sdílí společné funkce, a sada aplikací společnosti Kaspersky, které jsou v těchto počítačích nainstalované. Zařízení jsou seskupena, aby je bylo možné jednodušeji spravovat jako jednu jednotku. Skupina může obsahovat jiné skupiny. Pro každou nainstalovanou aplikaci ve skupině lze vytvořit zásady skupiny a úlohy skupiny.
Trusted Platform Module
Mikročip vyvinutý pro poskytování základních funkcí souvisejících se zabezpečením (například k ukládání šifrovacích klíčů). Čip TPM je obvykle instalovaný na základní desce počítače a komunikuje se všemi ostatními součástmi systému prostřednictvím hardwarového rozhraní.
Úloha
Funkce prováděné aplikací společnosti Kaspersky jako úlohy, například: ochrana souborů v reálném čase, úplná kontrola zařízení, aktualizace databáze.
Vystavitel certifikátu
Certifikační středisko, které certifikát vystavilo.
Záloha
Speciální úložiště pro záložní kopie souborů, které jsou vytvořeny před pokusem o dezinfekci nebo odstranění.