Основни подаци о покушајима преварама

19. март 2024.

ID 213015

Покушаји преваре су врста Интернет превара која укључује крађу личних података; покушаји преваре се шире путем е-поште и других канала.

Е-пошта може бити у облику лажних обавештења од банака, ISP-ова, Интернет продавница, електронских система за плаћање или других ентитета. Е-поштом покушавају да преваре примаоца да посети Web локацију преваранта под лажним изговором, као што је позив за ажурирање података за пријаву или да сазна више о производу или услузи.

Примаоци који не сумњају у е-пошту за крађу идентитета могу кликнути на везу како би се нашли на преварантској Web локацији која изгледа баш као Web локација компаније за коју се представља.

Корисници Интернета могу да заврше на преварантској локацији на друге начине, на пример, кликом на везу у претраживачу.

Преваранти генерално могу да следе низ различитих циљева. Један од тих циљева је да се корисници преваре како би обелоданили своје поверљиве податке, као што су пријаве, лозинке за приступ налозима или крипто новчаницима и други подаци о регистрацији, бројеви рачуна у банци и детаљи платних картица. Корисници би уносили ове информације у Web образац на лажној Web страници дајући преварантима приступ њиховом новцу. Зараза рачунара вирусима и злонамерним софтвером је још једна замка у коју корисник може да уђе након што кликне на везу за крађу идентитета.

Препознавање преварантске е-поште и Web локација

Е-пошта са покушајем крађе идентитета и Web локације могу на први поглед изгледати потпуно легитимно. Постављање логотипа компаније који изгледају као аутентични или стварни контакт телефони могу уљуљати кориснике у лажни осећај сигурности. Е-пошта такође може да садржи везе ка стварној Web локацији компаније, осим главне везе за превару која би корисника одвела на Web локацију криминалаца.

Следећи знаци „пецања“ могу да упозоре корисника:

  • Иако домени Web локације за крађу идентитета могу да изгледају као стварни легитимни Web домени компанија, при ближем прегледу корисник може приметити додатне речи у називу домена (на пример, званични домен компаније www.primer.rs би могао да се промени у www.prijava-primer.rs), или тачке и цртице које замењују косе црте (www.primer.rs/licno/prijava се може променити у www.primer.rs.licno.prijava или www.primer.rs-licno.prijava). Имајте на уму да тело е-поште може садржати стварну адресу домена компаније, али када корисник кликне на везу, адресна трака прегледача ће приказати други домен.
  • У е-пошти се користи нелично обраћање, као што је „Драги корисниче“ или „Здраво“.
  • Графика у е-пошти или на његовој Web страници изгледа непрофесионално, текст садржи грешке у куцању или лошу граматику.
  • Од примаоца е-поште се тражи да одмах провери своје поверљиве податке пратећи везу, или понекад да унесе своје податке у образац у телу е-поште. Е-пошта може објаснити хитност наводним суспендовањем налога или хаковањем, или претњом по губитак података.

Провера покушаја превара

Kaspersky апликација проверава е-пошту и садржај Web локације на преварантске везе. Везе се проверавају у бази података преварантских Web адреса и лажним мењачницама криптовалута, које се редовно ажурирају.

За додатну заштиту, Kaspersky користи хеуристичку анализу и шаље упите на Kaspersky Security Network (KSN) услуге у облаку током провере. Kaspersky Security Network садржи најажурније информације о претњама које су се недавно појавиле, укључујући преварантске Web локације које још нису додате у Kaspersky базе података. Подаци које добија KSN анализирају запослени у Virus Lab у реалном времену.

Уколико сте кликнули на Web локацију за крађу идентитета, то можете да пријавите у Kaspersky Security Network користећи Kaspersky Protection проширење.

Да ли вам је чланак био од користи?
Шта бисмо могли да урадимо боље?
Хвала вам на повратним информацијама! Помажете нам да постанемо бољи.
Хвала вам на повратним информацијама! Помажете нам да постанемо бољи.