Ograničenja i upozorenja

29. avgust 2019.

ID 85549

Kaspersky Anti-Virus ima brojna ograničenja koja nisu kritična po rad aplikacije.

Ograničenja u radu određenih komponenata i automatske obrade datoteka

Zaražene datoteke i zlonamerne veze se automatski obrađuju u skladu sa pravilima koja su napravili Kaspersky stručnjaci. Ova pravila nije moguće ručno izmeniti. Pravila mogu biti ažurirana kroz buduća ažuriranja baza podataka i modula aplikacije.

Ukoliko je pokrenuto analiziranje uređaja putem My Kaspersky Web lokacije, datoteke se automatski obrađuju u skladu sa pravilima koja su postavljena u aplikaciji. Otkrivene datoteke na uređaju mogu biti automatski obrađene po prijemu zahteva sa My Kaspersky Web lokacije, bez vaše potvrde, čak i kada je u aplikaciji omogućena interaktivna zaštita.

Posebno se razmatra obrada datoteka u režimu interaktivne zaštite

Ukoliko je zaražena datoteka deo aplikacije iz Windows Store, u interaktivnom režimu zaštite aplikacija prikazuje obaveštenje gde vas pita da izbrišete datoteku. Akcija Dezinfikuj nije dostupna.

Ograničenja koja se odnose na povezivanje na Kaspersky Security Network

Tokom te operacije, aplikacija može da pošalje upit ka Kaspersky Security Network za informacije. Ukoliko nije moguće primiti Kaspersky Security Network podatke, aplikacija donosi odluke na osnovu lokalne antivirusne baze podataka.

Ograničenja u funkcionisanju Nadzornika sistema

Zaštita od programa za šifrovanje (engl. cryptors) (zlonamerno šifruje korisničke datoteke) ima sledeća ograničenja:

  • Privremena sistemska fascikla se koristi kao podrška ovoj funkciji. Ukoliko sistemski uređaj sa privremenom fasciklom nema dovoljno prostora da napravi privremene datoteke, zaštita od programa za šifrovanje se ne pruža. U ovom slučaju, aplikacija ne prikazuje obaveštenje o tome da nije napravljena rezervna kopija datoteka (zaštita nije pružena).
  • Privremene datoteke se automatski brišu nakon što zatvorite Kaspersky Anti-Virus ili onemogućite komponentu Nadzornik sistema.
  • U slučaju hitnog prekida rada Kaspersky Anti-Virus aplikacije, privremene datoteke se automatski ne brišu. Da biste izbrisali privremene datoteke, ručno očistite privremenu fasciklu. Da biste to i učinili, otvorite prozor Pokreni (komanda Pokreni pod Windows XP) i u polju Otvori unesite %TEMP%. Kliknite na U redu.
  • Zaštita od zlonamernih programa za šifrovanje se pruža samo onim datotekama koje su smeštene na uređajima formatiranim NTFS sistemom datoteka.
  • Broj datoteka koji može biti vraćen ne može da prelazi 50 po jednom procesu šifrovanja.
  • Ukupna količina izmena datoteka ne sme da prelazi 100 MB. Nije moguće vratiti one datoteke koje su izmenjene, a prelaze ovo ograničenje.
  • Ne nadgleda se izmena datoteka započeta putem mrežnog interfejsa.
  • Nije podržano šifrovanje datoteka putem EFS.
  • Nakon što se instalira Kaspersky Anti-Virus, potrebno je da ponovo pokrenete računar kako biste omogućili zaštitu od zlonamernih programa za šifrovanje.

Ograničenja u analiziranju šifrovanih veza

Usled tehničkih ograničenja u implementaciji algoritama za analiziranje, analiziranje šifrovanih veza ne podržava određena proširenja TLS 1.0 protokola i novije verzije (posebno NPN i ALPN). Veze kroz te protokole mogu biti ograničene. Pregledači sa podrškom za SPDY protokol koriste HTTP iznad TLS protokola, umesto SPDY čak i ukoliko server na koji se povezujete podržava SPDY. Ovo ne utiče na nivo bezbednosti veze. Ukoliko server podržava samo SPDY protokol i nije moguće ostvariti vezu putem HTTPS protokola, aplikacija ne nadgleda ostvarenu vezu.

Kaspersky Anti-Virus ne podržava obradu HTTPS/2 posredničkog saobraćaja. Aplikacija ne obrađuje saobraćaj koji se razmeni putem proširenja za HTTP/2 protokol.

Kaspersky Anti-Virus sprečava razmenu podataka putem QUIC protokola. Pregledači koriste standardni protokol za razmenu podataka (TLS ili SSL) bez obzira da li je podrška za QUIC protokol omogućena u pregledaču.

Kaspersky Anti-Virus nadgleda samo zaštićene veze koje je moguće dešifrovati. Aplikacija ne nadgleda veze koje su dodate u listu izuzetaka (veza Web lokacije u prozoru Postavke mreže). Sledeće komponente podrazumevano obavljaju dešifrovanje i analiziranje šifrovanog saobraćaja:

  • Web zaštita
  • URL savetnik

Kaspersky Anti-Virus dešifruje šifrovan saobraćaj dok je korisnik u Google Chrome pregledaču, ukoliko je Kaspersky Protection proširenje onemogućeno u tom pregledaču.

Kaspersky Anti-Virus ne nadgleda saobraćaj ukoliko pregledač učita Web stranicu ili njene elemente iz lokalnog keša, umesto sa Interneta.

Ograničenja u vezi sa izuzecima iz analiziranja šifrovanih veza

Kada se analiziraju šifrovane veze Web lokacija koje su dodate u izuzetke, URL savetnik može da nastavi da analizira te veze. Web zaštita ne analizira Web lokacije koje su dodate u izuzetke.

Specifičnosti obrade zaražene datoteke od strane komponenata aplikacije

Kaspersky Anti-Virus podrazumevano može da izbriše zaražene datoteke koje nije moguće dezinfikovati. Podrazumevano uklanjanje može biti obavljeno tokom obrade datoteke od strane komponenti poput Zaštita pošte, Zaštita datoteka, tokom zadataka analiziranja i kada Nadzornik sistema otkrije zlonamernu aktivnost aplikacije.

Upozorenja o promenama u funkcijama Zaštite razmene poruka

Počevši od Kaspersky Anti-Virus verzije 2016, komponenta Zaštita razmene poruka ne analizira poruke razmenjene putem IRC protokola.

Zaštita razmene poruka podržava samo sledeće ICQ verzije: ICQ 8 – ICQ 8.3. Novije verzije nisu podržane.

Zaštita razmene poruka podržava samo Mail.Ru agenta koji je ispod 10. verzije.

Specifičnosti u radu automatskog pokretanja

Evidencije o postupcima automatske reprodukcije i rezultati operacija. Podaci se evidentiraju u tekstualnim datotekama pod imenom „kl-autorun-<datum><vreme>.log“. Da biste prikazali podatke, otvorite prozor Pokreni (komanda Pokreni pod Windows XP) i u polju Otvori unesite %TEMP% i kliknite na U redu.

Sve datoteke sa tragovima su sačuvane na istoj putanji gde su datoteke za instalaciju preuzete tokom postupka automatske reprodukcije. Podaci koji su sačuvani tokom postupka automatske reprodukcije trajno se brišu kada se ovaj postupak prekine. Podaci se nigde ne šalju.

Kaspersky Anti-Virus ograničenja pod Microsoft Windows 10 RS4 sa omogućenim režimom Zaštita uređaja:

Rad sledećih funkcija je delimično ograničen:

  • Zaštita skladišta
  • Zaštita pregledača od emulatora za unos putem tastature i miša (zamena fizičkog unosa)
  • Zaštita aplikacija od daljinskog upravljanja
  • Zaštita pregledača (upravljanje putem API komponente, zaštita od napada koji koriste štetne poruke u prozorima pregledača, zaštita protokola za upravljanje redovima poruka)
  • Heurističko analiziranje (emulacija pokretanja zlonamerne aplikacije)

Ukoliko je omogućen režim UMCI u Windows operativnom sistemu, Kaspersky Anti-Virus ne otkriva zlonamerne aplikacije za zaključavanje ekrana.

Događaji koji se snimaju u Windows evidenciju događaja, vezani su za Ugovor o licenciranju sa krajnjim korisnikom i Kaspersky Security Network

Događaji koji sadrže prihvatanje ili odbijanje uslova iz Ugovora o licenciranju sa krajnjim korisnikom, kao i prihvatanje i odbijanje učešća u Kaspersky Security Network, snimaju se u Windows evidenciji događaja.

Ograničenja vezana za proveru reputacije lokalnih adresa u Kaspersky Security Network

Veze do lokalnih resursa ne analiziraju se u Kaspersky Security Network.

Upozorenje u vezi sa aplikacijama koje prikupljaju informacije

Ukoliko je na vašem računaru instalirana aplikacija koja prikuplja informacije i šalje ih na obradu, Kaspersky Anti-Virus može klasifikovati takvu aplikaciju kao zlonamernu. Da biste to izbegli, možete izuzeti aplikaciju iz analiziranja tako što ćete konfigurisati Kaspersky Anti-Virus na način kako je opisano u ovoj dokumentaciji.

Upozorenje u vezi sa pravljenjem izveštaja o instalaciji aplikacije

Datoteka izveštaja o instalaciji se pravi kada se aplikacija instalira na računar. Ukoliko se instalacija aplikacije završi greškom, datoteka izveštaja se čuva, a vi je možete poslati Kaspersky tehničkoj podršci. Možete prikazati sadržaj datoteke izveštaja o instalaciji jednostavnim klikom na vezu u prozoru aplikacije. Ukoliko se aplikacija uspešno instalira, datoteka izveštaja o instalaciji odmah se briše sa vašeg računara.

Ograničenja kada se aplikacija prvi put pokrene nakon nadgradnje sa Microsoft Windows 7 na Microsoft Windows 10 operativni sistem

Ukoliko ste nadogradili Microsoft Windows 7 na Microsoft Windows 8 / 8.1 ili Microsoft Windows 10 / RS1 / RS2 / RS3, Kaspersky Anti-Virus radi pod sledećim ograničenjima kada se pokrene po prvi put:

  • Operativna je samo Zaštita datoteka (zaštita u realnom vremenu). Druge komponente aplikacije nisu pokrenute.
  • Samoodbrana datoteka i sistemskih registratora je pokrenuta. Samoodbrana procesa nije pokrenuta.
  • Interfejs aplikacije nije dostupan sve dok ponovo ne pokrenete računar. Aplikacija prikazuje obaveštenje koje ukazuje na to da komponente aplikacije nisu pokrenute i da računar mora ponovo biti pokrenut nakon što se završi adaptacija na novi operativni sistemi.
  • Dostupna je samo opcija Izlaz koja se nalazi u kontekstualnom meniju ikone aplikacije u sistemskoj traci poslova.
  • Aplikacija ne prikazuje obaveštenja i automatski bira preporučene akcije.

Upozorenje u vezi sa greškom adaptiranja upravljačkih programa aplikacije prilikom nadogradnje operativnog sistema iz Windows 7 u Windows 10

Nadogradnja iz Windows 7 u Windows 10 može da rezultuje greškom adaptiranja upravljačkog programa Kaspersky Anti-Virus aplikacije. Upravljački programi se adaptiraju u pozadini, što znači da ne dobijate obaveštenja o njihovom napretku.

Ukoliko postoji greška u adaptiranju upravljačkih programa, nećete moći da vidite sledeće funkcije aplikacije:

  • Otkrivene pretnje tokom učitavanja operativnog sistema
  • Procesi koji štite aplikaciju, a koriste Protected Process Light (PPL) tehnologiju Microsoft korporacije

Sledećim metodama možete da popravite grešku:

  • Ponovo pokrenite računar i adaptiranje aplikacije putem obaveštenja iz Centra za obaveštenja.
  • Uklonite aplikaciju i ponovo je instalirajte.

Ograničenja u vezi sa analiziranjem saobraćaja koji je poslat putem HTTPS u Mozilla Firefox pregledaču

U Mozilla Firefox 58.x i novijim verzijama, aplikacija ne analizira saobraćaj koji se šalje putem HTTPS protokola ukoliko je izmena postavki pregledača zaštićeno glavnom lozinkom. Kada se otkrije glavna lozinka u pregledaču, aplikacija pokazuje obaveštenje koje sadrži vezu do članka iz baze znanja. U članku je opisano uputstvo kako da rešite ovaj problem.

Ukoliko se HTTPS saobraćaj ne nadgleda, rad sledećih komponenata je ograničen:

  • Web zaštita
  • Zaštita od prevara
  • Bezbedan unos podataka

Ograničenja Kaspersky Protection proširenja u Google Chrome i Mozilla Firefox pregledačima

Kaspersky Protection proširenje ne radi u Google Chrome i Mozilla Firefox ukoliko je instaliran Malwarebytes za Windows na vašem računaru.

Posebne napomene prilikom instaliranja aplikacije u Microsoft Windows 7 Service Pack 0 i Service Pack 1

Prilikom instaliranja aplikacije u operativnom sistemu koji ne podržava sertifikate sa SHA256 digitalnim potpisom, aplikacija instalira sopstveni pouzdani sertifikat.

Da li vam je članak bio od koristi?
Šta bismo mogli da uradimo bolje?
Hvala vam na povratnim informacijama! Pomažete nam da postanemo bolji.
Hvala vam na povratnim informacijama! Pomažete nam da postanemo bolji.